Monday, November 18, 2013

Perse Rama duhet te jap doreheqjen?

Situata ne Shqiperi po behet gjithnje e me shume alarmante. Shkruaj shume here ne facebook dhe kete nuk e bej per politike, por per te treguar te verteta qe fshihen ne shume gjera e vendime politike. 

1. Rama ne vend qe te ndertoje po shkaterron. Shqiperia karakterizohet per institucione te dobeta dhe per koeficinte te ulet ne nderhyjet publike. Ne 20 vitet e tranzicionit ka mbizoteruar iniciativa individuale per te ndertuar dhe per te avancuar. Shteti ka qene thuajse inekzistente. Shume gjera ne Shqiperi qe nga iniciativa e lire e deri tek ndertimet e shtepive kane qene krejtesisht fale iniciativave pritave e individuale te mbeshtetur edhe nga forca e emigracionit. Rama ne vend qe te vazhdoje mbi iniciativen e lire, ai po nderhyne por jo per te ndertuar, por per te izuluar, mbyllur dhe shkaterruar. Nese nje shtet nuk garanton asgje as nuk duhet te nderhyje per te shkaterruar edhe ato pak gjera qe kane bere qytetaret me iniciativat e tyre. Me pak fjale, shteti nuk mund te kerkoje standarde nese ato nuk i stimulon ose i mbron. Para se te krijosh nje te papune, qofte edhe pa rregulla, duhet t'i krijosh mundesine qe ai te gjeje punen me rregulla. 

2. Rama po orientohet per nga rregullat e forta, por pa pasur institucione te forta dhe efikase. Sot, jane bere qindra arrestime per mungese leje qarkullimi, per perdorim alkoli e te tjera. Shqiperia nuk ka burgje dhe mundesi financiare qe t'i mbaj brenda keta qytetare. Gjithashtu, fatkeqesisht kemi nje sistem totalisht te korruptuar te drejtesise, i cili denon dhe ndeshkon te pambrojturin, te varferin. Pra, arrestimet e Rames ne vetevete nuk garantojne drejtesi, por rendojne akoma edhe me shume padrejtesine. I jithe Perendimi ka hequr dore nga deshkimi vetem me burg. Italia eshte e tejmbushur me te burgosur, dhe po merre vendime per te leshuar di persona qe jane denuar per vepra te lehta. Gjithashtu, nje shtet qe deshton ne politikat e punesimit, integrimit social orientohet per nga burgosja dhe shtypja. Rama sic duket ka zgjedhur rrugen e gabuar.

3. Rama po shkaterron imazhin nderkombetare te Shqiperise. Ai po shkaterron shpirtin e iniciatives se lire qe duhet te kete ekonomia shqiptare. Mbyllja e disa galerive ne Bulqize, eshte nje thirrje e hapur e investitoreve te huaj per te mos shkuar ne Shqiperi se atje nderhyne shteti dhe cdo gje dhe gjithcka kontrollohet nga shteti. Gjithashtu, politika e mbylljes dhe e nderhyrjes thellon edhe me tej krizen ekonomike, thellon ndarjen e madhe mes te pasurve dhe te varferve dhe pratikisht zhduk shtresen e mesme. 

4. Politika e tritollit dhe prishja masive e ndertimeve. Demton rende ate qe quhet pasuri e trasheguar. Shqiptaret ne vitet '90 ishin te vetmit ne bote qe nuk trashegonin asgje ne planin privat dhe individual. Kete e kemi vuajtur shume ne te brezit qe kemi lindur pas viteve '80. Shqiptaret me shume munde dhe krejtesisht fale punes se tyre arriten te ndertonin ne keto 20 vite shtepi dhe me ne fund ata qe kane lindur pas viteve '90 do te kene mundesi reale te trashegojne nje ose me shume shtepi. Rama me shembjet masive dhe me tritol po krijon paranojen dhe friken e shqiptareve per te mos vazhduar me jetuar ne vendin e tyre. Me keto akte ai thellon ndjenjen se ne Shqiperi asgje nuk ndertohet si dhe thellon bindjen tek cdo shqiptare se e vetmja zgjidhje eshte largimi. 

Per keto e shume te tjera, Rama po e ben Shqiperine te banueshme per vete shqiptaret. Prandaj, ai eshte mire te largohet sa nuk eshte vone dhe qe krizat aktuale sociale te prodhojne efekte te tjera devijuese sociale. 

A. Daci