Wednesday, March 12, 2014

Kur feja perzihet me politiken

Alban Daci 

Ka shume filozofi se fene e konsiderojne nje lloj politike dhe politiken e konsdierojne nje version me te ashper te fese. 
Feja nuk eshte politike, sepse misioni i saj eshte morali i shoqerise dhe besimi ne nje Zot. Ndersa politika nuk eshte fe, sepse ka gjithmone eshte shoqeruar nga anitmorali dhe beson tek paraja, pushteti apo ne nje fjale me te thjeshte tek korrupsioni.

Po diskutohet shume kohet e fundit per versionin ekstremist te fese islame, apo per versionin me soft te besimit te krishterte ne politike.

Duhet te kemi parasysh se besimit fetare ne Shqiperi ka probleme shume te medha qe lidhet me fete si institucione kulti dhe jo me praktimin dhe besimin ne nje Zot.

Besimi mysliman ne Shqiperi ka problemet e veta qe lidhen me perplasje brezash, brezi vjeter i lidhur me nje lloj besimi me soft fetar, ndoshta per shkak se jane rritur e formuar ne periudhen e Regjimit ku feja ishte e ndaluar. Dhe nje brez i ri, i cili ne pamje te pare duket me hard, por ne te vertete eshte me profesional.

Gjithasthu, besimi mysliman shqiptar ka perplasje mes  shkollave. Me te forta per shkak edhe te influences se vendeve qe kane mbi Shqiperine jane shkolla turke, ajo egjiptiane, libiane e kohet e fundit edhe siriane. 
Keto shkolla fetare pertej karakteristikave te besimit mysliman i cili eshte homogjen kudo, sjellin edhe modelet e tyre shoqerore te cilat nuk kane asnje lidhje me shoqerine tone. 

Besimtari i thjeshte ndodhet ne udhekry, sepse ndoshta ndonjehere bombardohet edhe me informacione te gabuara. Keshtu do ta intepreteoja edhe rastin e shqiptareve qe shkojne e luftojne ne Siri. Keta jane besimtare te devotshem, por nuk kane informacione te mjaftueshme per te kuptuar se lufta ne Siri nuk ka lidhje me besimin mysliman qe do te thote paqe, por vetem per pushtet dhe per interese gjeopolitike. 

Gjithashtu, edhe rasti i te krishtereve qe po tentojne te hyjne ne politike, eshte version i drejte por qe eskeperienca dhe njohja teologjike jane te dobeta per te ofruar nje model te ri politik mbi baza te drejta e tolerante fetare. 


Feja mund te perzihet me politiken duke respektuar parimet e shtetit te se Drejtes, por nuk duhet te behet njelloj si politika. Ky duhet te jete dallimi me i madh dhe i rendesishem, sepse feja ofron moral e tolerance, ndersa politika pushtet, korrupsion e beson ne imoralitet.

Perqasje politike per bashkimin kombetar


Alban Daci 

Pertej deshires dhe aspirates se shqiptareve, ceshtja e Bashkimit Kombetar lundron mes dy ujrave. Ujrat e politikes shqiptare. Ceshtja e bashkimit kombetar eshte nje ceshtje qe kerkon nje konsensus te madh e te qendrueshem politik. Sistemi politik shqiptar nga ligji elektoral dhe nga eksperienca e deri tanishme po shkon drejt nje bipolarizmi perfekt. Sic duket duke analizuar edhe sjelljen e Rames me aleatet e tij dhe Bashes po me aleatet e tij, keta te fundit, nuk duan ta ndajne pushtetin me te tjeret. Ne kete prizem te dy jane dakord per nje bipolarizem perfet. Basha e kerkon marrjen e pushtetit permes nje bashkimi opozitar nen hijen e PD dhe Rama mbajtjen e pushtetit nen hijen e Rilindjes. Mund te themi se ne kete bipolarizem perfekt ne formen e nje gabimi gjenetik politik eshte vetem LSI, e cila eshte nje parti qe ka mbetur per gabim politik si e tille, por qe ka pasur sukses duke ndjekur rregullat aspak politike. Megjithate, ne nje te ardhme te afert nuk perjashtohet mundesia qe LSI te perfshihet ne PS, sepse atje eshte origjina e saj ideologjike dhe historike.Partite e tjera po mbeten amatoriale dhe e kane te pamundur te mbijetojne per shkak te sistetmit qe kane krijuar PS e PD.Clidhje ka ky realitet politik me bashkimin kombetar? Ceshtja e bashkimit kombetar varet drejtperdrejt nga vullneti dhe politikat e PS e PD, te cilat ne nje menyre apo ne tjeter e hartojne politiken kombetar, strategjine kombetare e ne te njejten kohen duam apo nuk duam mbajne penge ne kuptimin politik bashkimin kombetar. 
Keta dy parti duke pasur parasysh se kane qeverisur e do te qeverisin me rotacion Shqiperine duhet te zgjedhin mes bashkimit kombetar dhe integrimit euro-atlantik. Te kushtetezuar nga proceset rajonale kane zgjedhur procesin e integrimit euro-atlantik duke shpresuar se ne kohe e hapesire mund te mbrojne edhe ceshtjen e bashkimit kombetar. Shqiperia eshte ne nje zone te ndervaresise nderkombetare ekonomike e politike e ne kete realitet nuk mund te shkoje ne rrjedhen e kunder te shumices.Ujrat e dyta ku lundron ceshtja e bashkimit kombetar eshte realiteti nderkombetar, ekulibrat nderkombetar dhe interesat gjeopolitike. Ne kete prizem mund te themi se eshte bere nje hap domethenes ne lidhje me rastin e Kosoves. Megjithate, keto ujera nuk varen nga shqiptaret, shqiptare jane aktore dhe jo autor.Shqiptaret duhet te shpresojne se ngjarjen ne Rajon do te jene ne nje interes te pergjitheshem te bashkimit te shqitareve. Gabimet e finjeve duhete te jene fitim e perfitim per interesat tone. Deri tani fqinjet tane kane habuar dhe ne duhet te shpresojme se do te vazhdojne te gabojne. Por, kjo nuk do te thote se ne duhet te ulim vigjilencen dhe gadishmerine per proceset e nevoja te reja kombetare e rajonale. Mjafton te marrin rastin e Krimese, askush nuk i kishte parashikuar keto ngjarje.

Monday, March 10, 2014

Vrasja e tre femijeve shqiptare nga nenat e tyre.Cpo ndodh me shoqerine tone?


Alban Daci

Si shqiptar, si qytetar jam i shokuar nga ngjarja e Italise, ku nje nene shqiptare ther me thike tre femijet e saj. Reagimet mund te jene te shumta, te ndryshme, emocionale, paragjykuese dhe kaqadeshe. Dihet, njerezit kane filluar ta pelqejne kroniken e zeze e te bejne thashetheme me te. 
Mendoj se rasti i vrasjes se femijeve nga nena e saj eshte nje ngjarje, qe nuk parashikohet as nga fete, as nga socilogjia e eshte ekrestemisht e ndeshkueshme nga sistemi i drejtesise i kujdo vendi qofte. 

Keto akte ku nje nene duke vrave femijet jane te ngjashme e te krahasueshme vetem me aktin e njohur te Gebels, ish ministri i Propogandes i Hitlerit, i cili i helmuar nga propoganda dhe i mbushur me deshperim ne bashkepunim me gruan e tij helmoje te gjithe femijet ne bunker.
Mendoj se familja nuk konsiderohet me nje institucion i shenjte dhe mbi te gjitha, tashme ajo po sulmohet e po cenohet nga te kater anet.
Ngjarja e Italise dshmon se familja shqiptare po kercenohet e po sulmohet nga disa faktore:

- Liria e tepruar dhe pa detyrime. Marredheniet ne cifte te para vetem neper televizione, po u mbushin mendjen gjithnje e me shume femra shqiptare se ata duhet te kene vetem liri asolute dhe asnje detyrim. Martesa eshte edhe nje lidhje detyrimi, respekti dhe lirie mes gruas dhe burrit.

-Burrat shqiptare, disa te dalldisur nga pasuria, apo situata ekonomike po shfrytezojne kushtet e veshtira te shume familje ne Shqiperi e keshtu arrijne te martohen me vazja shume me te reja, ose ne shumicen e rasteve prishin familjen e ndertuar me shume munde e marrin per nuse edhe ne kundershtim me ligjin vajza 13-14 vjec. Kush e di sa martesa te tilla ndodhin ne Shqiperi, ku burri eshte 40 vjec dhe nusja eshte 13 vjec, nga halli, nga kompleksi i kostumeve askush nuk i denoncon keto lloj martesash. Te cilat ne themel nuk kane asnje lloj dashurie, por thjeshte diktime, neshtrime e interesa ekonomike. 

-Kriza ekonomike po e shton gjithnje e me shume kroniken e zeze brenda ne familje. Rasti i Italise eshte nje deshtim hapur i institucioneve italiane, te cilat kane lene ne braktisje nje nene me tre vajza. Askush nuk eshte kujtuar per situaten e veshtire qe ajo po kalonte. Mos valle pse nuk ishte italiane, por ishte shqiptare e pune e madhe?

Familja, po humb misionin qe ka pasur gjithmone mes njerezve, ajo nuk eshte me berthama e nisjes se jetes, por eshte kthyer ne nje ferr qe merr jete njerezish.
Shpresojme qe shpirtrat e tre engjejme, te cilat u bene viktime e kapricove te prinderve dhe viktima te marteses se tyre, te prehen ne paqe ne parajse, sepse jeta njerezore ishte nje ferr per ta.