Thursday, January 30, 2014

Shqiperia jone e mjere!

Alban Daci

E dashur Shqiperi te shikojme nga larg tek po fundosesh ne mjerimin ekonomik, injorancen politike dhe ne dhunen e cila po kthehet ne nje kulture te rrezikshme.
Shqiperi e dashur, shume te rinje si une, ndjehen te pafusiqeshm te ndihmojne, e te shikojne me zhgenjim tek sa ti, me shume se sa kurre ne histori po hyn ne nje rruge qorre, ku tritoli, vrasjet, papunesia, korrupsion dhe arroganca e pushtetit jane ne rendin e dites. Keto vesa te poshtera antisociale, te prodhuara nga nje politike e pamoralshme po te godasin, Shqiperi e dashur, mu ne zemer.
Ti Shqiperia jone, ne vend qe te ishe vendi i shpreses dhe i ardhmerise per te gjithe shqiptaret kudo ndodhin, je kthyer fatkeqesisht ne nje vend ku enderra tona vdesin, ku shpresa nuk lind dhe ku vdekja na shoqeron si kercenim mortal ne cdo hap te dites.
Ti Shqiperi e dashur, nga nje vend qe simbolizoje rinine, po kthehesh ne nje vend ku te rinjte nuk duhen me, hidhen ne rruge, te pa pune e pa shprese.
Ti Shqiperi e dashur, dikur ke qene djepi i kombetarizmit, e sot me shume se asnjehere me pare je e kercenur nga te kater anet nga tradhtarë, matrapazë te cilet per pushtet e para jane te gatshem te shesin, te djegin e te rrenojne drejt nje ekpserimenti te rrezikshem antikombetar.
Ti Shqiperi e dashur, dje ishte e detyruar te braktisje bijte e tu te vertete neper bote e sot keta bij jane te pafuqishem te kthehen e te gjenden prane per te shpetuar nga nje ogur i zi qe po te vetitet lart mbi qiell e qe ngadale po te afrohet per te dhene goditjen perfundimtare.
Shqiperia jone e mjere, dikur qeverisese nga burra te vertete, qe lane llukset e perendimit dhe u rikthyen per te nderuar e per te rindertuar. Ndersa, sot me ty po tallen njerez qe bota perendimore i braktisi per imoralitet e paaftesi.
Shqiperia jone  e dashur, dikur puna e nderhme ishte vlera absolute e shoqerise, sot hajduteria, maskaralliku, poshterimi e shtypja po te njellosin fytyren e po te poshterojne historine.
Shqiperia jone e dashur, dikur mbi dheun tend te shenjte lane gjurme njerez te medhenj, patriote te medhenje qe me gjakun e tyre, dheut te zi i dhane gjyren e kuqe e keshtu krijuar identitein kombetare te kuq e te zi.
Shqiperia jone e dashur, dikur ne qiellin tend fluteronin shqiponjat krenare e bashke me ta ne shkrepa qendronin kreshnikut e ne dete bajlozet. Ndersa sot, ne qiell fluterojne korbat e zeza sikur duan te njoftojne per fatkeqesine qe do te vijne. Ne shkrepa qendrojne te izoluar e te varfer malesoret e ndersheme e ne dete lundrojne me llukse e tyre tradhetaret qe tashme kane vendosur te rrembejne edhe lumejte.
Shqiperia jone e dashur, dikur shqiptaret duheshin, respektoheshin, martoheshin e festonin bashke pavaresishte se te kujt besimi ishin. Ndersa sot, besimet e shqiptareve jane marre peng nga fqinjet tane te cilet po na hedhin hi syve per ta na percare e per te andare ne te mire e ne te keq.
Shqiperia jone e dashur, gjithmone ke jetuar me shpresen dhe aspiraten se nje dite do te jeshe e bashkuar me bijte tuaj qe t’i ndane padrejtesisht ne vitin 1919. Ndersa sot, tradhtaret e bashkimit duke perdorur filozofine politike si demagogji kane marre peng bashkimin e po i manipulojne shqiptaret te jene idhull me percarjen e copetimin.
Shqiperi e dashur, ne momentet me te veshtira te historise tende gjithmone ke mbrotjur e ke ngritur ne piedestal dijen permes provimit te gjuhes shqipe, e cila konsiderohej e shenjte dhe zemra e kombit. Sot, politikanet e kamofluar si pushtetar po bejne gjithcka qe shqiptaret te jene naiv, te braktisin shkollen ose te luftojne me cdo mjet qe ta fitojne ate ne menyre te pamerituar e te lehte.
Shqiperia jone, te duam shume, te duam mbi cdo gje, sepse ti je vete ekzistenca jone, vete e kaluara jone e nese ne mblidhemi tok do te jesh perseri jo e mjere sic je sot, por e nderuar.
Shqiperia jone, ne jemi krenur me ty, por ti nuk ke asnje arsye te krenohesh me ne.
Ne, popull juaj nuk kemi bere asgje per ty, nuk kemi bere ate qe duhet te bej anetare i cdo Kombi.
Ne kemi detyrime kundrejt teje e ndjehemi fajtore per situaten tende aktuale.

Ne shqiptaret, populli i Kombit shqiptar e bijte e Shqiperise duhet te behemi bashke t’i rikthejme ndricmin e munguar tokes se shejte e cila na solli ne kete bote e do te na mbaj edhe ne ate bote. 

Monday, January 27, 2014

Duhet një koncept i ri opozitar


Alban DACI

Situata aktuale në Shqipëri kërkon një model të ri opozitarizmi. Deri më sot koncepti klasik opozitar në Shqipëri ka qenë mbi baza vetëm ideologjike. Kjo do të thotë se opozitarizmi shqiptar lidhej vetëm me partitë politike, me interesat e tyre. 
Opozitarizmi deri më sot varej e kontrollohej drejtpërdrejtë vetëm nga forcat politike. Qytetarë të lidhur shpirtërisht me partinë e tyre protestonin vetëm nëse kjo e fundit i thërriste ta bënin një gjë të tillë. 
Me rastin e armëve kimike lindi një formë e re e opozitarizmit, ajo qytetare. Në demokracitë e stabilizuara opozitarizmi qytetarë ka qenë pikërisht forma më klasike që ka sjellë ndryshimet dhe reformimet më të mëdha që lidheshin më çështje si barazia burrë/grua, e drejta për abort e shumë çështje të tjera. 
Më në fund sic duket 20 vitet tranzicion kanë dhënë efektin e tyre edhe në shoqërinë shqiptare duke e zgjuar atë nga gjumi letargjik. Megjithatë, shoqëria shqiptar për shkak të monopolit politik dhe presionit që politika ka ushtruar mbi të vazhdon të vuaj nga individualizmi. 
Ka shumë diskutime që pohojnë se individualizmi është pjesë e rëndësishme e demokracisë. Jam dakord me këtë, por kjo vlen për shoqëri të cila kanë një model demokratik të stabilizuar në vite. Pra, individualizmi është forma e fundit dhe e përkryer e shoqërisë, pasi ajo të ketë arritur të gjitha të drejtat. 
Shoqëria shqiptare nuk ka privilegjin të aplikojë individualizmin si formë të përkryer të demokracisë, sepse ajo nuk ka fituar shumicën e betejave të cilat kërkojnë angazhimin e të gjithëve. 
Pra, shoqëria shqiptar nuk ka arritur akoma në formulën të “gjithë për një” dhe “njëshi vetëm për vete”. Shoqëria shqiptare sot për përjeton një moment shumë delikat, ajo po përjeton hijet e një të kaluare të errët, ku pushteti e kontrollonte,censuronte dhe e përdorte vetëm për interesat e saj. 
Sot, kemi një qeveri e cila po tenton ta gllabërojë shoqërinë në hijen e saj duke ushtruar diktat e presion. Qeveria, me dëshirën e saj për të kontrolluar e manipuluar shoqërinë po kontrollon përmes ofertave joshëse e presioneve klasike mediat shqiptare. Shqiptarëve po ju hiqet një ndër të drejtat themelore të demokracisë, të drejtën për tu informuar dhe për të mësuar versionin e vërtetë. 
Gjithashtu, qeveria me modelin e saj akoma të papërcaktuar mirë po tenton përmes aksioneve anarkike të mirëjustifikuara të ushtrojë frikë e presion kundër shoqërisë. Rritja e taksave, arrestimet, pa siguria për jetën nuk janë të rastësishme. 
Qeveria, me një nostalgji të sëmurë të frymëzuar nga historia, po tenton të krijoi një model të ri social-politik i cili duhet të filloi nga zeroja. Pra, me një mënyrë ose tjetër kjo qeveri po tenton të bëj një revolucion regresor të shoqërisë.
Çështjet që po cenon qeveria aktuale janë çështje territoriale, kombëtare e që lidhen me interesin e çdo qytetari. Tani çështje të nxehta janë devijimi i Radikës e Vjosës. Ndoshta shumë qytetarë për shkak të faktit se qeveria ka monopolizuar median, nuk janë në gjendje të dinë versionin e vërtetë e për këtë arsye nuk kanë reaguar deri më sot. 
Devijimi i Radikës dhe Vjosës janë çështje reale që bazohen në projekte konkrete që kanë Republika sllave e Maqedonisë dhe Greqia. Përderisa çështje të kësaj natyre janë të interesit kombëtar, ato duhet të trajtohen jo vetëm nga opozitarizmi politik, por nga opozitarizmi qytetar. Cdo qytetarë duhet të ndjehet i motivuar të protestojë e të reagojë që interesat vitale të mos cenohen. 
Mënyra se si po e keqpërdor kjo qeveri pushtetin e deleguar nga sovrani, ka vetëm dy mënyra që qytetarët të rigjejnë përfaqësimin dhe lirë e cenuar: të bëhen palë me këtë pushtet e të pranojnë shtypjen; të bëjnë opozitën me këtë pushtet e të rigjejnë lirë sociale e të mbrojnë interesin e përbashkët, atë kombëtar.

Thursday, January 23, 2014

Z. Basha, kthej sytë nga Dibra, sepse ajo metiron më shumë- Letër e hapur

Pash një foto të shpërndarë në facebook, nga takimi që kishte pasur kryetari i PD, z. Basha tek Pallati i Kulturës në Peshkopi për 23 vjetorin e degës së Dibrës. Ndër të tjera, z. Basha me të drejtë para dibranëve kishte folur për çështjen e devijimi të Lumit Radika.
Duhet të theksojmë se kontributi i Dibrës dhe i dibranëve në këto 20 vjet për PD dhe Demokracinë shqiptare ka qenë shumë i rëndësishëm. 
Megjithatë, Dibra nuk mori aspak nga PD respekti e mirënjohjen që meritonte. Dibra për shumë qeveri, sidomos të Djathta mbeti e izoluar, me probleme të mëdha sociale e gjithashtu edhe infrastrukture. 
Sot, ju z. Basha duhet të kishin folur më shumë për varfërinë që ka pllakosur Dibrën, për zymtësinë që ka pllakosur Peshkopinë, një ndër qytetet shqiptare më të veçanta. Ju duhet të kishit folur para dibranëve për faktin se mijëra familje jetojnë në limitet e varfërisë e kryesisht me ato pak të ardhura që garantojnë emigrantët. 
Ju duhet të flisnit me dibranët për faktin se shumë fshatarë nuk kanë mundësi financiare të plugojnë tokat, t’i mbjellin dhe tu bëjnë të gjitha shërbimet për të marr një prodhimin maksimal. 
Z. Basha, ju duhet tu flisnit dibranëve për rrugën nacionale që i lidh me kryeqytetin e cila është po ajo e njëjta e projektuar që në kohën e Zogut.
Rruga e Arbërit, e cila u zvarrit nga qeveria demokratike e as nuk ka shanse të ndërtohet nga qeveria edviniane, është boshti me i rëndësishëm i Shqipërisë Lindore, i cili afron jo vetëm dibranët e Dibrës së Vogël, apo Dibranët e Dibrës së Madhe, por është një nyje e rëndësishme që do të thellonte transportet e Bullgarisë, Rumanisë, Moldavisë e pse jo edhe të Turqisë drejt Portit të Durrësit duke e bërë këtë të fundit portë më të rëndësishme të Adriatikut, ashtu siç e meriton të jetë. E di se Dibrën e kanë halë në sy lobet greke e kjo është parë gjithmonë në kohërat e qeverisjeve të Majta. 
E di gjithashtu, që Dibrën e kanë halë në sy edhe shumë lobe të brendshme të cilat nuk përfaqësojnë interesat kombëtare e për këtë arsye kanë lobuar duke arritur sukses që Rruga e Arbërit të mos përfundojë, por të zvarritet në vite. 
Dibra, është zemra e patriotizmit dhe patriotizmi është forma e vetme nga ku ka lindur si koncept e djathta.
Dibranët kanë qenë fshatar të suksesshëm, tregtar të zotë, intelektual të mëdhenj e patriot të pa shoq. Pra, ato kanë qenë gjithmonë aspirues të Djathtës e kundërshtar të rëndësishëm të Regjimit dhe të formave më të lehta që kanë degjeneruar nga qeveritë e majta pas viteve ’90.
Megjithatë, duhet të pranojmë se PD ka gabuar kundrejt dibranëve, ka gabuar edhe në hartimin e listave që kanë prodhuar deputet që vinin nga familjet më komuniste të zonës. 
Pra, PD në Dibër nuk është përfaqësuar nga familjet fisnike të djathta. 
Demokratët e vërtetë që kanë mbështetur që në fillim të viteve ’90 Partinë Demokratike kanë mbetur fatkeqësisht jashtë dyerve të PD.
I nderuar z. Basha, duhet t’i ktheni sytë nga Dibra demokratike e mbi të gjitha patriotike. 
Ajo meriton vëmendjen tuaj e të gjithë PD, për kontributin e pa limituar që ka dhënë në këto 20 vite. 
Dibra, duhet të përfaqësohet nga figura të reja, të mirëshkolluar e që rrjedhin nga familjet më fisnike të djathta. Reformimi i PD drejt një fitoreje të madhe duhet të filloi nga Dibra.
Alban Daci, dibran

PD duhet të deklarohet se nuk do qeverisë kurrë me LSI

Nga Roma  Alban Daci

  Partia Demokratike do e ketë shumë larg mbështetjen popullore nëse nuk ndërmerr disa hapa radikale;

 • - Hapjen e partise
  Hapje konkrete te PD pertej retorikes. Nje fushate e gjere per anetaresime dhe krijimi i institucioneve keshilluese me pjesmarrje nga shoqeria civile qe mund te japin nje kontribut te rendesishem per ceshtjet sociale e ekonomike.

  • -Rishqyrtimi i linjes se aleancave.
  •  Partia ne keto 22 vjet ka bere edhe aleanca te cilat nuk kane te bejne fare me misionin e vertete qe duhet te kete nje parti e djathte me principe demokratike e liberale. PD dhe ish kryetari i saj Berisha duhet te dalin publikisht dhe te thone se nuk do te bejne kurre asnje lloj kualicioni apo bashkepunimi me LSI dhe me parti puro te Majta. PD vazhdon te heshte ne lidhje me Ilir Meten dhe LSI me shpresen se nje dite ne te ardhmen mund te martohen edhe njehere ne nje martese politike-pushteti
  - Te bej idealizime dhe pastrim nga vetja per te pastruar me tej gjithe politiken
  PD dhe Berisha duhet te pranojne publikisht se edhe kane gabuar ne qeverisjen e fundit duke pasur njerez qe kane abuzuar me pushtet dhe kane tradhtuar idealet e PD. Nuk mund te kete ish zyrtare te PD qe levizin me super makina lluksose dhe ne jete kane bere vetem ministrin, asnje profesion tjeter dhe nuk kane trashguar asnje pasuri. PD duhet te distancohet publikisht nga keta persona dhe duhet t’i largoi edhe nga institucionet drejtuese. Personat qe duan te jene pjese e PD, duhet te jete njerez qe kane ideale te djathta dhe forcimin e PD e konsiderojne si misionin e vetem per te rikthyer idealet e djathta ne model qeverisje.
  -Te krijoi nje vizion me te vertete te ri
  PD duhet te krijoi vizion te ri, modern, demokratik dhe real per qeverisjen e vendit. Nuk mund te pranoj njerez sherlatan per ti kandidatuar per Parlamentin dhe komunat apo bashkite. Nuk mund te ecet me me idene e besnikerise partiatike, por duhet te analizohen kriteret e cdo kandidati ne sherbim me permbushjen e misionit qe duhet te kete cdo perfaqesues i cdo niveli qofte, si ne pushtetin qendror ashtu edhe ne ate lokal.
  -Rishqyrtim per ceshtjet e medha
  PD duhet te analizoi riqendrimin e saj per ceshtje te medha qe lidhen me pronen private, me ish te perndjekurit politik dhe me lloj e sistemit ekonomik qe duhet te kete Shqiperia. PD duhet te kete kurajo t’u kerkoje falje pronareve shqiptare qe nuk ua kthej pronen ashtu sic ishte zotuar ne ’92. PD duhet te rikthej idealin e vertete te Djathte i cili kohet e fundit ndoshta eshte ne dyshim per shkak te kualicioneve qe ne princip kane pasur stabilitetin politik. Duhet te kete nje ndarje te qarte mes te Majtes e te Djathtes, pasi eshte vete historia dhe filozofia politike qe i ndan.
  - Riorganizimin i strukturave
  Riorganizimi i strukturave ne gjithe territorin, te cilat nuk duhet te jene forume te mbyllura te kontrolluar e te marre peng nga njerez qe kane vite qe vetem perfitojne me logon e PD e nuk kane bere asgje qe ajo te jete fituese dhe koherente me proceset e kohes. Strukturat e PD duhet te jene forume te hapura per te gjithe qytetaret qe kane ideale te djathta ose i simpatizojne keto ideale.
  - Rinia forca motorrike
  Te rinjte shqiptare duhet te jete forca motorrike e PD. Te rinjte shqiptare mund te japin shume per PD, te Djathten e vete vendin, por ato duhet te mbeshteten e nuk duhet te perdoren. PD ka gjithe eksperiencen e duhur politike, burimet e duhura njerezore qe jete nje akademi politike qe prodhon elita te reja politike me nje nivel te larte perfaqesimi dhe vendimmarrje.
  -Vleresim e meritokraci
  Ky duhet te jete binomi i vleresimeve dhe i shperblimeve qe duhet te aplikohen si per dhenien e pergjegjesive ashtu edhe per marrjen e pergjegjesive. Rritja ne detyre duhet te konsiderohet si rritje pergjegjesie kundrejt partise e me shume perfaqesim per qytetaret.
   

Friday, January 10, 2014

Kreshnik Spahiu dhe ndjesia kombetare

Alban DACI 

Cdo lidere kur hyn ne nje mjedis politik mund te kete difektet e tij, metodat e tij dhe objektivat e tij. Ne Shqiperi kemi pak raste me lidere te natyres qe duhet te studiohen e te interpretohen. Pas viteve '90 ne Shqiperi do te cilesoja lidere ne kuptimin e vertete te fjales: Sali Berishen, Fatos Nano, Azem Hajdari dhe Kreshnik Spahiu. 
Sali Berisha mund te ndahet ne Berisha nga vitet '92 e deri ne vitin '97, kjo per mua mund te konsiderohet si periudha e Berishes teorik dhe pak autoritar dhe Berisha pas vitit '97 e deri sot qe mund te quhet periudha e Berishes pragmatist e statist. 
Nanon do e ndaja ne dy periudha: nga vitit '86 e deri ne vitin '90 si komunisti i moderuar dhe i etur per kapitalizem; Nano pas vitit '97 e deri ne 2005 si politikani i moderuar e kryminister pertac. 
Azem Hajdari nga viti '92 e deri ne vitin '96 si njeriu i aksionit e ideliste i betuar; pas vitit '97 e deri ne humbjen e tij tragjike si lider vizionar e politikan profesionist. 
Ndersa persa i perket Kreshnik Spahiut, disa mund te mendojne se une kam bashkepunuar me te e prandaj po e fus ne listen e liderve. Eshte e vertete se kam bashkepunuar me te dhe ne te njejten kohe kam arsye dhe argumente sepse ta konsideroj lider Kreshnik Spahiu. Kam nda shume mendime me te, kam pasur edhe diversitet me te. Megjithate, ne cdo rast kam arritur ne konkluzionin se ai eshte Lideri e me ndjesi te theksuara kombetare. Ne formimin e lidershipit ndikon mjedisi familjar, historiku i familjes dhe ngjarjet e kujtesat qe e kane shoqeruar ne jete. Ne formimin e ndjesise kombetare te Spahiu ka ndikur patjeter fakti se ai eshte me origjine Kosovare dhe familja e tij eshte detyruar te braktis gjithcka per shkak te serbeve per tu vndosur perfundimisht ne Tirane. 
A eshte e vertete ndjesia kombetare e Spahiut? Eshte shume e vertete! Ai nuk perdor ndjenjen kombetare per te bere politike, por deshiron te perdor politiken per te permbushur aspiratat kombetare. Bashke me Spahiu kam marre pjese ne shume takime dhe ne shumicen e tyre Spahiu nuk ka mundur te shmang edhe emocionet e forta. Jo pak here e kam pare te mallengjehet kur fliste per Kosoven dhe per trojet shqiptare. 
Gjithashtu, thuajse ne te gjithat propozimet qe ai bente ne lidhje me aktivitetin politik te AK i bente ne kuader te ceshtjeve kombetare. Ketu duhet te nenvizoj faktin se ne lidhje me 100 vjetorin e Pavaresise shume anetare te Sekretariatit te AK propozuan te ishim te pranishem ne Vlore. Ndersa Spahiu propozoi se para duhet te shkonim ne Morine per te rrezuar murin qe ndan shqiptaret e pastaj se e bashku me vellezerit tane kosovare te festojme ne Vlore. Shume anetare te Sekretariatit u surprizuan nga ky propozim e ndoshta per shkak te emocioneve komuniste qe trashgonin ne jete ose per shkak te kenaqesise se politikanit lokaliste.
Spahiu e don me gjithe zemer Kosoven dhe Bashkimin e saj me Shqiperine. Megjithate, per shume arsye e ndoshta edhe per faktin se ai shkoi ne Morine u be strategjia qe AK te mbetej jashte Parlamentit e keshtu ndodhi per fat te keq. Ajo qe ndodhi me Spahiu ne zgjedhjet e 23 qershorit ka ndodhur me te gjithe politikanet e patriotet e medhenje qe kane bashkuar kombin e tyre si per shembull me Mazinin.
Idete e medha nuk kuptohen menjehere e sulmohen nga te kater anet. Megjithate, nese personi qe i propozon nuk mposhtet por i thekson vazhdimisht ato kthehen ne realitet. Spahiu sic duket nuk ka ndermend te mposhtet dhe eshte i vendosur t'i permbushe aspiratat e shqiptareve te cilat ne plan te pare jane edhe aspiratat e familjes se tij historike.

Qeveria e Kosovës dhe Shqiptare po luajnë shpijash


Shumë nga shqiptarët kur ta lexojnë këtë do të thonë, aman more Alban çfarë hallesh e problemesh kemi e çfarë na thua ti. Kanë të drejtë deri diku, sepse si shqiptarët në Shqipëri ashtu edhe shqiptarët në Kosovë po kalojnë një periudhë të vështirë që lidhet që me krizën e ashpër ekonomike, mos-funksionimi i Shtetit dhe izolimi me Europën. 

E në gjithë këtë terr, Rama e Thaci gjejnë momenti të bëjnë takime mes dy “qeverive”, që duken si loja e që bënim në fëmiri e quhej “shpijash” e ndryshimi i vetëm mes asaj që luanim ne kur ishin të vegjël dhe kjo që bëjnë Thaci me Ramën, është se në këtë rast vetëm Rama që shkon tek Thaci. Rama po bën faktor Thacin dhe po i jep kredibilitetin e një Shteti të ndryshëm nga ai shqiptar. Konotacioni takohet Thaci me Ramën dalëngadalë po tingëllon si në rastin e takimit të Thacit me Dacic. 
Bashkëpunimi i sinqertë dhe real i Kosovës me Shqipërinë do të ishte në të mirë të shqiptarëve. A janë të sinqerta dhe në të mirë të shqiptarëve këto takime që po bëjnë Rama me Thacin? Këto nuk quhet aspak takime dypalëshe e me perspektivë bashkëpunimi. Më shumë më duken siç thonë tironsat “qoka”, ku Ramës si duket herë pas herë i bjerë në mendje të haj një “flijë” e qofte e më mirë se në Prizren nuk ka ku ti gjejë. 
Misteri i këtyre takimeve është a i madh sa nuk e dimë se kush e paguan edhe faturën e këtyre drekave apo darkave. Besoj e paguan Thaci, se është treguar më i sinqertë me deklarimin e pasurisë, ndërsa Rama jeton me qira, ose tek miqtë si ka thënë nusja e tij. Shpresojmë që Thaci e ka kuptuar vështirësinë ekonomike që po kalon Rama e kështu mos e bën zëmrën e mirë i fal ndonjë shpi ose tokë andej nga Kosova. 
Përtej këtyre banaliteteve që nuk janë të çuditshme të ndodhin, Kosova e Shqipëria nuk kanë pse të bëjnë vetëm takime formale dypalëshe të cilat janë të zakonshme mes dy shteteve. Këto lloj takimesh nuk prodhojnë asgjë konkrete, sepse të dyja palët janë kapadaji e kështuqë nuk lëshojnë pe. 
Shqipëria e Kosova duhet të krijojnë organe të përbashkëta bashkëpunimi të mbështetura në protokolle apo marrëveshje konkrete që i obligojnë palët të marrin hapa konkrete. Si Thaci ashtu edhe Rama me qokat e tyre po abuzojnë me gjithë shqiptarët, por më shumë me shqiptarët e Luginës së Preshevës. Kohët e fundit të dyja palët po bëjnë retorike për shqiptarët e Preshevës, të cilët janë nën diktatin e Serbisë dhe nuk gëzojnë asnjë të drejtë. Situata e tyre është njëlloj ashtu siç ishte e shqiptarëve të Kosovës nën regjimin e Milloshevicit. 
Thaci e Rama duhet qoftë edhe për njëherë të vetme të dalin nga retorikat e tyre e të marrin seriozisht çështjen e Shqiptarëve në Rajon. Shqiptarët e Preshevës nuk kanë nevojë për një donacione, por kanë nevojë për mbrojtje nga Tirana dhe Prishtina. 

A. Daci

Monday, January 6, 2014

Cfare u mungon shqiptareve ne Maqedoni (Shqiperine Lindore)?


Alban Daci

Si fillim ka nje problem te madh me emertimin e ketij territori e deri diku jam dakord me greket, por jo plotesisht. Jam dakord se kjo nuk eshte Maqedonia dhe kjo eshte nje e vertete e madhe e ne dobi te shqiptareve. 
Maqedonia e vertete ishte teritorr autonom ne veriun e Greqise aktuale. Maqedonet dangadale u asimilun dhe shume territore kishin edhe fise ilire, madje nena e Aleksandrit te Madh ishte ilire. Territori aktual i "Maqedonise sllave", sepse sllavet duke qene se nuk kane histori dhe nuk jane autokton ato vodhen historine ilire, trojet ilire dhe pak edhe kulturen greke eshte skluzivisht ilire e per rrjedhoje shqiptare. Kufijte e Ilirise sipas shume studiusve serioz ne Perendim kufizoheshin me lumin Vardar qe sot kalon mes per mes Shkupit. Popullsia aktuale eshte mbi 40% shqiptare qe kane rezistuar pas deskriminimeve, pastrimeve etnike dhe dhunes te vazhdueshme sllave. Shqiptaret fatkeqesisht jane autoktone, por te ndare nga trungu ame qe eshte Shqiperia. Duke qene se gjithmone kane mbijetuar nen regjime shtypese, kane ruajtur identitetin e tyre origjinal shqiptar, gjuhen, por kane humbur elementet me kryesore ate te qenit drejtues e zot te vetes. 
Shqiptaret praktikisht jetojne ne nje shtet sllave i cili jo vetem qe nuk i perfaqeson, por vazhdon t'i shtyp e t'i dhunoje me stilin shovinist. 
Shqiptaret duhet te rizgjojne ndjenjen e te qenit zot te vetes e kjo duhet te filloi duke shperfillur fillimisht te gjithe klasen politike shqiptare e cila eshte "toke e zanum" nga persona qe per pushtet bejne gjithcka. 
Vitin qe kaloj isha ne Tetove, nje nga zonat me shqiptare e patriotike ne krejt shqiptarizmin. Atje pashe djem te rinj qe flisnin Shqipe te pastert, qe ndjeheshin krenar se ishin shqiptar e nuk kishin asnje lloj frike per te qene zot te vetes. Megjithate, pashe se atyre u mungon nje lider i guxinshem, patriot qe do t'i udhehiqte in primis drejte nje zgjimi te pergjithshem te identitetit te paster kombetare. 
Shqiptaret atje duhet te lirohen nga kompleksi i varesise sllave si dhe duhet te heqin dore nga nje klase politike qe ka mbi 20 vjet qe i shet per pushtet dhe i braktis po per hire te pushtetit. 
Shqiptaret jane ne token e tyre, ne shtepite e tyre shekullore e duhet te jene po keta qe te vendosin nese duan te bashkejetojne me sllavin-mysafin e paftuar- per te vazhduar nje bashkejetese in pari ne cdo gje e per cdo gje. 
Te rinjte shqiptare qe une pashe ne Tetove, Shkup, Kercove dhe ne Diaspore duhet te marrin fatin e tyre ne dore e po mes tyre duhet te zgjedhin nje princ, te nje familje fisnike shqiptare, te shkolluar e te guxinshem qe mund ti udheheq drejt te ardhmes se merituar.

Sunday, January 5, 2014

Kosove- forcimi i identitetit kombetare eshte pergjigjia me e mire kunder fanatizmit fetar

Alban Daci

Kohet e fundit eshte hapur nje debat i ashper fetar ne Kosove. Se pari, Kosova vazhdon te jete e brizhde ne kuptimin shteteror, e shterur ne planin politik. Se dyti, faktori fetar ka qene gjithmone jo perfilles mes shqiptareve e kjo fale frymes se mencur te Rilindjes qe e ndau fene nga Kombi. Duhet te kemi parasysh se politika kosovare eshte shume e varfer per nga elementi i inteligjences. I vetmi nga pavaresia qe ka arritur te ndertoje nje doktrine politike eshte Albin Kurti, i cili ka aftesi te prodhoje ide, strategji e te bej analiza te natyres historike te identitetit kombetare. 
Ndersa politikanet e tjere te Kosoves me ngjajne me shume me kacaket dhe hijenat qe duan te fitojne pushtet e reputacion si permes percarjes kombetare ashtu edhe permes vjedhjes e abuzimit nen ndikimin e pushtetit.
Faktori fetar eshte tentuar gjithmone nga te huajt ne momentet e brishta te identitetit kombetare shqiptar. Sot, Kosova po kalon nje momente te veshtire jo vetem ne kuptimin institucional e shteteror, por edhe ne kuptimin e identitetit te vertete kombetare. Kjo ka ndodhur, sepse disa politikane kosovare duke mos pasur asnje karte ne dore per te marr pushtetin, po tentojne karten e krijimit te nje identiteti kombetar kosovar te ndryshem nga ai origjinali e autoktoni qe eshte identiteti shqiptar. 
Krijimi i identitetit te rrem kosovar kerkon edhe forma te reja teologjike e filozofike. Vete politikanet ekzistues kosovar nuk kane kapacitet e duhura per ta evoluar e keshtu kerkojne mbeshtetje nga jashte permes institucionit te Kishes apo Xhamise.
Deshmia se ne Kosove ka debate te natyres fetare e sidomos te konvertimit fetar tregon faktin se shoqeria kosovare eshte nje krize te thelle identiteti e kjo vjen edhe per shkak te mungeses se forces popullore dhe deshires se klases politike per te lartesuar identitetin origjinal shqiptar. 
Mbrojtja e identitetit origjinal shqiptar do te shuante dilemat dhe do te zhdukte hapesirat dashakeqase qe shfrytezohet me se miri nga ato faktore te huaj qe nuk e kane dashur kurre shqiptarizmin. 
Ne Kosove, ose me sakt ne 'Veriun e Shqiperise' nuk ka hapesira per debate fetare. Atje duhet te punojne se bashku te gjithe shqiptaret per lartesuar identitetin origjinal shqiptar duke kundershtuar qofte edhe ata politikanet tradhtar. Forcimi i identitetit kombetare, forcimi i lidhjeve me pjesen tjeter te shqiptarizmit si dhe krijimi i institucioneve te shendosha e demokratike jane gjerat me emrgjente dhe te domosdoshme. Ndryshe, emocionet fetare te nxitura nga jashte e te mbeshtetura nga elemente te brendshem do te hedhin valle duke shkaktuar dhimbje per shqiptaret.