Monday, January 6, 2014

Cfare u mungon shqiptareve ne Maqedoni (Shqiperine Lindore)?


Alban Daci

Si fillim ka nje problem te madh me emertimin e ketij territori e deri diku jam dakord me greket, por jo plotesisht. Jam dakord se kjo nuk eshte Maqedonia dhe kjo eshte nje e vertete e madhe e ne dobi te shqiptareve. 
Maqedonia e vertete ishte teritorr autonom ne veriun e Greqise aktuale. Maqedonet dangadale u asimilun dhe shume territore kishin edhe fise ilire, madje nena e Aleksandrit te Madh ishte ilire. Territori aktual i "Maqedonise sllave", sepse sllavet duke qene se nuk kane histori dhe nuk jane autokton ato vodhen historine ilire, trojet ilire dhe pak edhe kulturen greke eshte skluzivisht ilire e per rrjedhoje shqiptare. Kufijte e Ilirise sipas shume studiusve serioz ne Perendim kufizoheshin me lumin Vardar qe sot kalon mes per mes Shkupit. Popullsia aktuale eshte mbi 40% shqiptare qe kane rezistuar pas deskriminimeve, pastrimeve etnike dhe dhunes te vazhdueshme sllave. Shqiptaret fatkeqesisht jane autoktone, por te ndare nga trungu ame qe eshte Shqiperia. Duke qene se gjithmone kane mbijetuar nen regjime shtypese, kane ruajtur identitetin e tyre origjinal shqiptar, gjuhen, por kane humbur elementet me kryesore ate te qenit drejtues e zot te vetes. 
Shqiptaret praktikisht jetojne ne nje shtet sllave i cili jo vetem qe nuk i perfaqeson, por vazhdon t'i shtyp e t'i dhunoje me stilin shovinist. 
Shqiptaret duhet te rizgjojne ndjenjen e te qenit zot te vetes e kjo duhet te filloi duke shperfillur fillimisht te gjithe klasen politike shqiptare e cila eshte "toke e zanum" nga persona qe per pushtet bejne gjithcka. 
Vitin qe kaloj isha ne Tetove, nje nga zonat me shqiptare e patriotike ne krejt shqiptarizmin. Atje pashe djem te rinj qe flisnin Shqipe te pastert, qe ndjeheshin krenar se ishin shqiptar e nuk kishin asnje lloj frike per te qene zot te vetes. Megjithate, pashe se atyre u mungon nje lider i guxinshem, patriot qe do t'i udhehiqte in primis drejte nje zgjimi te pergjithshem te identitetit te paster kombetare. 
Shqiptaret atje duhet te lirohen nga kompleksi i varesise sllave si dhe duhet te heqin dore nga nje klase politike qe ka mbi 20 vjet qe i shet per pushtet dhe i braktis po per hire te pushtetit. 
Shqiptaret jane ne token e tyre, ne shtepite e tyre shekullore e duhet te jene po keta qe te vendosin nese duan te bashkejetojne me sllavin-mysafin e paftuar- per te vazhduar nje bashkejetese in pari ne cdo gje e per cdo gje. 
Te rinjte shqiptare qe une pashe ne Tetove, Shkup, Kercove dhe ne Diaspore duhet te marrin fatin e tyre ne dore e po mes tyre duhet te zgjedhin nje princ, te nje familje fisnike shqiptare, te shkolluar e te guxinshem qe mund ti udheheq drejt te ardhmes se merituar.