Saturday, May 31, 2014

Sfidat e zgjedhjeve te Kosoves

IMG00784-20140522-0826

Alban Daci
Kosova eshte ne fushate per zgjedhjet e parakohshme. Edhe pse perpiqen te japin nje fryme te re demokratizimi dhe modernizimi, fushata e partive politike te Kosoves nuk del jashte uniformes ballkanike. Takimet vazhdojne te behen neper lokale dasmash, lideret vazhdojne me shume te flasin per te kalumen se per te tashmen. Cdo kush i perdor heronjte sipas qejfi dhe interesi. Madje ndonjehere edhe pse per fat te keq kollozet e vertete te Kosoves nuk jetojne me, kjo fushate te jep pershtyjpjen sikur Adem Jashari e Ibrahim Rugova jane ne fushate dhe rivale me njeri-tjetrin edhe pse vepra e tyre nuk kane qene asnjehere ne rivalitet por vetem per kauzen e perbashket te Kosoves.
Gjithashtu, karakteristike tjeter ballkanike e ndoshta tipike shqiptare jane katapultimet qe behen sa ne nje parti ne nje tjeter. Pak figura te reja qarkullojne.
Sfidat e ketyre zgjedhjeve jane, afirmimi i nje subjekti te ri sic eshte Nisma. Per mendimin tim dhe duke pasur parasysh eksperiencen shqiptare, ky subjekt do te dal dobet nga keto zgjedhje. Kjo jo per faktit se nuk mirepritet ne Kosove, por se politika e Kosoves ka krijuar tashme nje sistem qe vetem konfimon subjektet e vjetra e nuk le hapesire per te rejat. Gjithashtu, Nisma ka pak kohe qe eshte themeluar dhe nuk din cte bej me pare, te formoje e kristalizoje strukturat apo te fitoje zgjedhjet.
Sfide tjeter ne keto zgjedhje eshte deshira e Ramush Haradinaj per tu kthyer fuqishem ne keto zgjedhje. Me gjithe karizmen e vete personale qe ka, nuk ka personalitete qe do ta ndihmonin ne nje rezultat te kenaqshem ne keto zgjedhje.
Une, mendoj se beteja e vertete ne keto zgjedhje jane tre subjekte, PDK, LDK dhe VV. Mandje, jam i bindur se suprize ne keto zgjedhje do te jete VV, e cila pas marrjes se Prishtines e punes se Shpend Ahmetit, ka rritur besimin tek kosovaret per nje ndryshim pozitiv te politikes dhe te menyres se qeverisjes.
Megjithate, sfida me e madhe pas ketyre zgjedhjeve do te jete raporti me Presidenten aktuale te Republikes, e cila duket se tashme ka fituar nje autonomi dhe na jep pershtypjen se eshte e paprekshme. Une, mendoj se Presidentja aktuale e Republikes do te vazhdoje te jete e paprekshme per sa kohe ajo po luan nje politike pro perindimore dhe reformues.

Wednesday, May 28, 2014

LSI: mungesa e nje ideologjie dhe rikthimi tek komunizmi

IMG00784-20140522-0826

Alban Daci
Kohe me pare kam shkruar se LSI nuk eshte nje parti dhe mbi te gjitha nuk ka nje idelogji te caktuar. Madje, kam shkruar se kjo eshte nje sekt monetar, te cilet te gjitha aksionet i bazojne tek parate dhe keto te fundit jane garancie e vetme per sukses dhe per te zgjeruar pushtetin. LSI eshte nje mutament ne politiken shqiptar dhe kjo ka ndodhur per shkak te perplasjeve te shumta qe kane ndodhur mes dy partive te medha, te cilat nuk kane afruar deri me sot nje model te suksesshem qeverisje. Ne keto rrethana, te nje varferie te tejskajshme dhe te nje shoqerie ne krize, LSI doli nje forme e re e te berit politike, duke u bazuar ne shantazhin e punesimit dhe ate te blerjes se votes. Miti i saj u be paraja dhe arsyje e vetme e ekzistences ishte se sa me shume para akumulonte aq me shume do te kishte pushtet dhe presion mbi dy partite e tjera. Miti i parase nuk do te ishte i perhershem ne nje vend qe ne pamje te pare duhet te jete e te shitete si demokratik. Prandaj, LSI ishte e vetedijshme se mitin e parase do ta perdorte ne fazen e pare te saj, ate te ngritjes dhe hyrjes ne sferene e pushtetit.  Gjithashtu, LSI ishte e vetedijshme se me kalimin e kesaj faze, do te ishte nje realitet politik dhe pjese e vendimarrjes e ne kete realitet te ri do te kerkonte nje forme te re klasike ekzistence ekzistence, ideologjine. Blerja e votes u demaskua ne dy pale zgjedhje, shantazhi i punes u shantua ne dy mandate, si ne ate te Meta-Berisha dhe ne kete te Meta-Rama e thuajse ne te gjitha rastet protagoniste ka qene LSI. Pastaj ka edhe nje realitet te ri, ne ate te PS e cila duhet te perfaqesonte de facko ideologjine komuniste. Megjithate, kjo parti ka nje perplasje te forte brezash dhe ne te njejten kohe me prurjet e reja ka nje orintim me djathtas se sa Majtas. Meta, eshte nje politikan qe njeh ne menyre makiaveliste me mire se cdo tjeter realitetin politik shqiptar dhe mekanizmat per te fituar. Keshtu, ai tani ka vendosur qe LSI ta fus ne nje faze te re, ate ideologjike duke u identifikuar fatekqesisht me nje te kaluaret te erret. Kjo ne te vertete eshte vetem nje levizje taktike per zgjedhjet e ardhshme. Ai me kete orientim te ri ideologjik kerkon te siguroje vota ideologjike, votat e atyre qytetareve te Majte, qe ne keto 20 vite jane zhgenjyer dhe nuk votojne me. Kjo mund te jete edhe nje arsye me shume per te besuar faktin se ne Tirane mund te jete kandidate Monika Kryemadhi. Dihet fakti se ne zgjedhjet e fundit per bashkine e Tirane vendimtare ishte kandidimi i kryetarit te Partise Komuniste, i cili mori vota mjaftueshem sa me bere humbes Rames. Keshtuqe ne me orientimin e tij drejt nostalgjise se komunzimit, Meta deshiron keto vota, te komunisteve te Tiranes t’i siguroje per Moniken ne kandidimin e saj per Tiranen.