Tuesday, June 3, 2014

Rama po mbyll vitin e pare te qeverisjes: Me gjeni ndonje sukses se une nuk e gjej dot

IMG00784-20140522-0826

Alban Daci
Rama e filloi qeverisjen me kemben e gabuar, e kjo pa dyshim ishte aleanca me LSI, e cila ka zhgenyer shume socialiste ne nivel Kryesie, te cilet vazhdimisht kane mbajtur nje qendrim anti-LSI. Qendrimet e tyre lidhen me qendrime parlamentare, perderisa LSI ka qene pjese edhe e qeverise se me parshme, por edhe qendrime elektorale, ku shume deputete apo kandidate per deputete te LSI jane perballur me modelin LSI per te fituar ne zonat elektorale te derguar nga Rama.
Gjithashtu, u zhgeyen edhe socialistet e thjeshte te cilet kishin mbi 8 vjet ne opozite dhe shpresat e tyre per punesim u shuajten kur moren veshte se torta e pushtetit do te ndahej me LSI dhe dihet tashme cili eshte mekanizmi i punesimit i kesaj te fundit.
Mjafton hyrja e PS ne kualicion me LSI dhe nuk kishte dilema se PS do te deshtonte ne qeverisjen e vendit e nuk do te realizonte asnje nga premtimet e shumta elektorale qe kishte bere. Une, e kam kritikuar qe ne fillimet e veta qeverine Rama, si per elementet medioker qe zgjodhi prane vetes, qe Ben Blushi i quan te paafte, ashtu edhe per shkak se qeverisja e tij vazhdon te jete nje qeverisje pa asnje strategji konkrete si ne politiken e brendshme ashtu edhe ne politiken e jashtme.
Perkundrazi, qeverisja e tij eshte nje qeverisje e karakterizuar me skandale e provokime te cilat jo vetem kane rritur zhgenjimin qytetar, por kane rrezikuar edhe trazira te cilat do i kushtonin shume vendin.
Gjithashtu, Rama vazhdon te mos kete nje strategji konkrete ne lidhje me Integrimin e Shqiperise ne Europe. Ai ka zgjedhur rrugen e gabuar, ate te kritikes ndaj Europes me pretekstin se kjo e fundit e ka hal ne sy, e ka inat, sepse sipas mendjes se tij, Rama i ka bere te gjitha detyrimet per integrim. Ata qe mbeshtesnin me cdo kusht qeverine Rama, sepse kishin lidhje interesash me te, kur une beja kritika thoshin te presim se eshte heret. T’i japim kohe! Rama tashme po mbyllin vitin e pare te qeverisjes, pervec skandaleve, deshtimeve, sapo deshtoi edhe reforma ne arsim, deshtimit te marrjes se Statusit une nuk shoh asgje tjeter. Nese dikush mendon ndryshe le te me jap fakte.

Monday, June 2, 2014

Paftyresia e politikes shqiptare dhe gjaku antikombetar qe rrjedh ne venat e tyre

IMG00784-20140522-0826

Alban Daci
Sot, te dashur shqiptare perfundoje me sukses spektakeli antikombetare ne zemren e Shqiperise, ne Tironen e gjithe shqiptareve. Shume here politikanet tane tradhtare, naive e servil na kane thene se Tirana eshte zemra e gjithe shqiptareve. Nuk paska qene keshtu, Tirana na qenka zemra e grekeve, serbeve dhe e antishqiptareve.
Ne nje spektakel turpi per politiken shqiptare dhe poshterimi per gjithe boten shqiptare, sot u inaguruar Katedralia antishqiptare dhe mesha u mbajt ne greqisht. Sa turp! Noli, Kryepeshkopi i vetem i Kishes Ortodokse shqiptare, qe beri reformen me te madhe duke i shkruar tekstet e litugjise ne shqipe i ka mbajtur nje shekull me pare ne mesin e NY te gjitha meshat ne shqipe.
Ndersa sot, 2014 e cila ngjason me shume me 1914, mbahet mesha ne greqisht. Poshterimi me i madhe i shqiptareve pas 100 vitesh Pavaresi te sakatuar e te gjysmuar.
Sot, nje poshterim tjeter me Kryepeshkopin e Serbise, njeriun qe bekonte Arkanin dhe Milloshevicin per te nxjerre nga barku i nenave shqiptareve femijet, se ata jane shqiptare e do te rriten e do te behen si Isa Boletini.
Sot, politika shqiptare e thirri dhe nderoje Kryeposhkopin e Serbise, i cili kishte marre edhe flamurin serb me vete edhe nje grup kelyshes, pasardhes te Arkanit te cilet e vendosen para Katedrales, flamurin e kombi me antishqiptar, ate serb. Sot, politika shqiptar tregon edhe njehere se e gjithe eshte antikombetare dhe e shitur.
Nuk kemi asnje reagim as nga Opozita, e cila te vetmin reagim qe vazhdon eshte ai i droges. Turp! A thua i gjithe problemi calon tek droga e cila tashme konsumohet kudo. Shqiperia nuk ka sovranitet, dinjitet e krenari kombetare. Shqiptaret jane te poshteruar. Keto reagime duhet te bej Opozita shqiptare nese beson me te vertete ne perfaqesimin e shqiptareve.
Turp i madh sot per bustin e Adem Jasharit, i cili ndodhet vetem 500 metra me poshte Katedrales, tek Zogu i Zi, te cilin me siguri sot ka kaluar ndonje i UDB apo Asfalise dhe e ka shurrosur.
Turp per mijera ushtare te UCK qe luftuarn kunder serbeve barabar.
Poshtetim i madh per te gjithe ata ish ushtarak te UCK qe sot jane politikane te rendesishem ne politiken e Kosoves e puthen me politiken shqiptare te Tiranes pa u kerkuar asnjehere llogari.
Turp per cdo shqiptare qe sot ka pire kafe ne Tirane dhe nuk ka tentuar te hyj me dhune per te ndalur meshen e shitjes se shqiptareve e te perdhosjes se identitet kombetar.
Ne shqiptaret e Shqiperise kemi treguar se jemi te dobet e te varur nga keto politikane tradhtare, por une u bej thirrje shqiptareve te Kosoves, nese ka akoma te tille te dalin ne kufije e t’ i ndalojne politikanet e Tiranes, tu gjuajne me gure qe poshteruan gjakun e te reneve e viktimat e pafajshme te vrare. Mos i lini te hyjne ne Kosoven legenat e politikes se Tiranes, sepse ato nuk perfaqesojne me Shqiperine e shqiptaret.