Tuesday, June 3, 2014

Rama po mbyll vitin e pare te qeverisjes: Me gjeni ndonje sukses se une nuk e gjej dot

IMG00784-20140522-0826

Alban Daci
Rama e filloi qeverisjen me kemben e gabuar, e kjo pa dyshim ishte aleanca me LSI, e cila ka zhgenyer shume socialiste ne nivel Kryesie, te cilet vazhdimisht kane mbajtur nje qendrim anti-LSI. Qendrimet e tyre lidhen me qendrime parlamentare, perderisa LSI ka qene pjese edhe e qeverise se me parshme, por edhe qendrime elektorale, ku shume deputete apo kandidate per deputete te LSI jane perballur me modelin LSI per te fituar ne zonat elektorale te derguar nga Rama.
Gjithashtu, u zhgeyen edhe socialistet e thjeshte te cilet kishin mbi 8 vjet ne opozite dhe shpresat e tyre per punesim u shuajten kur moren veshte se torta e pushtetit do te ndahej me LSI dhe dihet tashme cili eshte mekanizmi i punesimit i kesaj te fundit.
Mjafton hyrja e PS ne kualicion me LSI dhe nuk kishte dilema se PS do te deshtonte ne qeverisjen e vendit e nuk do te realizonte asnje nga premtimet e shumta elektorale qe kishte bere. Une, e kam kritikuar qe ne fillimet e veta qeverine Rama, si per elementet medioker qe zgjodhi prane vetes, qe Ben Blushi i quan te paafte, ashtu edhe per shkak se qeverisja e tij vazhdon te jete nje qeverisje pa asnje strategji konkrete si ne politiken e brendshme ashtu edhe ne politiken e jashtme.
Perkundrazi, qeverisja e tij eshte nje qeverisje e karakterizuar me skandale e provokime te cilat jo vetem kane rritur zhgenjimin qytetar, por kane rrezikuar edhe trazira te cilat do i kushtonin shume vendin.
Gjithashtu, Rama vazhdon te mos kete nje strategji konkrete ne lidhje me Integrimin e Shqiperise ne Europe. Ai ka zgjedhur rrugen e gabuar, ate te kritikes ndaj Europes me pretekstin se kjo e fundit e ka hal ne sy, e ka inat, sepse sipas mendjes se tij, Rama i ka bere te gjitha detyrimet per integrim. Ata qe mbeshtesnin me cdo kusht qeverine Rama, sepse kishin lidhje interesash me te, kur une beja kritika thoshin te presim se eshte heret. T’i japim kohe! Rama tashme po mbyllin vitin e pare te qeverisjes, pervec skandaleve, deshtimeve, sapo deshtoi edhe reforma ne arsim, deshtimit te marrjes se Statusit une nuk shoh asgje tjeter. Nese dikush mendon ndryshe le te me jap fakte.