Thursday, January 30, 2014

Shqiperia jone e mjere!

Alban Daci

E dashur Shqiperi te shikojme nga larg tek po fundosesh ne mjerimin ekonomik, injorancen politike dhe ne dhunen e cila po kthehet ne nje kulture te rrezikshme.
Shqiperi e dashur, shume te rinje si une, ndjehen te pafusiqeshm te ndihmojne, e te shikojne me zhgenjim tek sa ti, me shume se sa kurre ne histori po hyn ne nje rruge qorre, ku tritoli, vrasjet, papunesia, korrupsion dhe arroganca e pushtetit jane ne rendin e dites. Keto vesa te poshtera antisociale, te prodhuara nga nje politike e pamoralshme po te godasin, Shqiperi e dashur, mu ne zemer.
Ti Shqiperia jone, ne vend qe te ishe vendi i shpreses dhe i ardhmerise per te gjithe shqiptaret kudo ndodhin, je kthyer fatkeqesisht ne nje vend ku enderra tona vdesin, ku shpresa nuk lind dhe ku vdekja na shoqeron si kercenim mortal ne cdo hap te dites.
Ti Shqiperi e dashur, nga nje vend qe simbolizoje rinine, po kthehesh ne nje vend ku te rinjte nuk duhen me, hidhen ne rruge, te pa pune e pa shprese.
Ti Shqiperi e dashur, dikur ke qene djepi i kombetarizmit, e sot me shume se asnjehere me pare je e kercenur nga te kater anet nga tradhtarë, matrapazë te cilet per pushtet e para jane te gatshem te shesin, te djegin e te rrenojne drejt nje ekpserimenti te rrezikshem antikombetar.
Ti Shqiperi e dashur, dje ishte e detyruar te braktisje bijte e tu te vertete neper bote e sot keta bij jane te pafuqishem te kthehen e te gjenden prane per te shpetuar nga nje ogur i zi qe po te vetitet lart mbi qiell e qe ngadale po te afrohet per te dhene goditjen perfundimtare.
Shqiperia jone e mjere, dikur qeverisese nga burra te vertete, qe lane llukset e perendimit dhe u rikthyen per te nderuar e per te rindertuar. Ndersa, sot me ty po tallen njerez qe bota perendimore i braktisi per imoralitet e paaftesi.
Shqiperia jone  e dashur, dikur puna e nderhme ishte vlera absolute e shoqerise, sot hajduteria, maskaralliku, poshterimi e shtypja po te njellosin fytyren e po te poshterojne historine.
Shqiperia jone e dashur, dikur mbi dheun tend te shenjte lane gjurme njerez te medhenj, patriote te medhenje qe me gjakun e tyre, dheut te zi i dhane gjyren e kuqe e keshtu krijuar identitein kombetare te kuq e te zi.
Shqiperia jone e dashur, dikur ne qiellin tend fluteronin shqiponjat krenare e bashke me ta ne shkrepa qendronin kreshnikut e ne dete bajlozet. Ndersa sot, ne qiell fluterojne korbat e zeza sikur duan te njoftojne per fatkeqesine qe do te vijne. Ne shkrepa qendrojne te izoluar e te varfer malesoret e ndersheme e ne dete lundrojne me llukse e tyre tradhetaret qe tashme kane vendosur te rrembejne edhe lumejte.
Shqiperia jone e dashur, dikur shqiptaret duheshin, respektoheshin, martoheshin e festonin bashke pavaresishte se te kujt besimi ishin. Ndersa sot, besimet e shqiptareve jane marre peng nga fqinjet tane te cilet po na hedhin hi syve per ta na percare e per te andare ne te mire e ne te keq.
Shqiperia jone e dashur, gjithmone ke jetuar me shpresen dhe aspiraten se nje dite do te jeshe e bashkuar me bijte tuaj qe t’i ndane padrejtesisht ne vitin 1919. Ndersa sot, tradhtaret e bashkimit duke perdorur filozofine politike si demagogji kane marre peng bashkimin e po i manipulojne shqiptaret te jene idhull me percarjen e copetimin.
Shqiperi e dashur, ne momentet me te veshtira te historise tende gjithmone ke mbrotjur e ke ngritur ne piedestal dijen permes provimit te gjuhes shqipe, e cila konsiderohej e shenjte dhe zemra e kombit. Sot, politikanet e kamofluar si pushtetar po bejne gjithcka qe shqiptaret te jene naiv, te braktisin shkollen ose te luftojne me cdo mjet qe ta fitojne ate ne menyre te pamerituar e te lehte.
Shqiperia jone, te duam shume, te duam mbi cdo gje, sepse ti je vete ekzistenca jone, vete e kaluara jone e nese ne mblidhemi tok do te jesh perseri jo e mjere sic je sot, por e nderuar.
Shqiperia jone, ne jemi krenur me ty, por ti nuk ke asnje arsye te krenohesh me ne.
Ne, popull juaj nuk kemi bere asgje per ty, nuk kemi bere ate qe duhet te bej anetare i cdo Kombi.
Ne kemi detyrime kundrejt teje e ndjehemi fajtore per situaten tende aktuale.

Ne shqiptaret, populli i Kombit shqiptar e bijte e Shqiperise duhet te behemi bashke t’i rikthejme ndricmin e munguar tokes se shejte e cila na solli ne kete bote e do te na mbaj edhe ne ate bote.