Thursday, May 16, 2013

Rinia shqiptare, mos rrini, por dukuni!


Alban Daci

Jam i ulur ne nje bar dhe duke analizuar temat e debatit politik mbi punesimin, arsimimin dhe integrimin e te rinjeve, ku mora pjese dhe une. Po konstatoj se te rinjte shqiptare e konsiderojne krenari dhe si shitje mendesh te ulesh ne nje bare. Pastaj eshte katastrofe se si edhe njembedhjete vjecaret ulen ne kafe, pijne duhan dhe sillen sikur te jene te rritur. Fenomen tjeter eshte fakti se 90% e tyre edhe pse nuk punojne dhe nuk kane punuar noj here, perseri ulen me cdo kusht neper kafene per te pire. Kjo eshte politika e vjeter shqiptare, e cila mori peng rinine duke mos i ofruar asnje perspektive pozitive. Sa keq! Sa keq! Shqiperia rrezikon te mos kete nje te ardhme, per sa kohe nuk ka nje rini aktive, te pergjegjshme dhe kerkuese ndaj vetes. Eshte tmerr qe Rinia shqiptare ne heshtje pranon kete status quo dhe nuk ben asgje per ta ndryshuar. Rinia shqiptare duhet te pyes veten, ku eshte dhe ku po shkon? Eshte shume keq dhe nuk po shkon asgjekundi! Rinia shqiptare, mos rrini, por dukuni! Dukuni per veten tuaj, per te ardhmen tuaj dhe per familjet tuaja! Me heshtjen dhe indiferentizem po vrasim te ardhmen tone dhe dinjitetin e prinderve tane qe na rriten me shume mundime dhe sakrifica. Kerkoni te jeni dikushi, kerkoni te jeni te respektuar dhe kerkoni te jeni me mire!