Wednesday, January 14, 2015

Kam nje revolte te brendshme per situaten ne Veri

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_nE gjithe Shqiperia eshte ne mjerim, vetem dhjete perqind e popullsise qe kane lidhje me Pushtetin bejne jete luksi.
Kemi ministre qe kane nderruar per cdo dalje publike nga nje kostum Chanel e ta mendosh se e kaluara e kesaj ministrie eshte vetem mesuese.
Falenderoj personalisht si veriore, Albina Deda, Deputeten e PD dhe z. Eduart Ndocaj, Kryetari i FDSH qe po i cerrin masken keto dite propogandes se Pushteti per progrese ekonomike e vende te reja pune.
Keta dy persona, sot de fakto e de jure jane te vetmi perfaqesues te denje te Lezhes e krejt Mirdites e po na tregojne e na deshmojne nje Shqiperi tjeter, ate te mjerimit.
Eshte i tmerrshem realiteti qe ata na kane treguar permes fotove e vizitave e vizitave ne familjet mirditore e lezhjane. Njerez pa pune, pa shpi e pa katandi, pa shprese e pa dinjitet njerezore.
Kam nje revolte te brendshme si qytetar i Shqiperise e si banore  me origjine nga Veriu teksa shoh gjendjen e mjerueshme.
Veriu i braktisur, i harruar dhe i poshteruar si kurre me pare. Mos te harrojme edhe faktet e skllaverimit sic eshte rasti i HEC ne Qafe-Molle.
Cdo intelektual veriore, qe ka pak humanizem, qe beson akoma tek vlera njerezore duhet te rebelohet per kete situate te papranueshme e te turpshme.