Wednesday, January 14, 2015

A po ju rikthehet BE vlerave te Krishterta

    
IMG_4718522211003
Dje per te here te pare ne histori, Papa, ishte i pranishem ne zemren e BE e foli per me shume dinjitet, per te kaluar ndarjet, per me shume vlera njerezore e theksoje forcen e nje brezi te ri.
Ai nder te tjera tha: “Krishterimi nuk eshte rrezik per laicitetin e Shteteve dhe per pavaresine e Institucioneve te BE. Perkundrazi Europa mund te jete e mbrojtur nga eksremizmat qe lundrojne ne Bote”.
Gjithashtu ai theksoi:”Pershkrimin e nje Europe te semure nga vetmia dhe e te mosbesuar kundrejt institucioneve te saj te konsideruara si larg qytetareve dhe te infektuar nga lodhja dhe plakja”.
Gjithashtu Papa riktheson vlerat e familjes pa te cilen nuk ka kuptim shoqeria e vete BE.
Cili eshte mesazhi i Papes? A po u rikthehet BE vlerave te Krishterimit? Sot me shume se kurre Europa ka nevoje per unitet ne vlera te perbashketa solidariteti e humanizmi. Me mire se Krishterimi nuk i perfaqeson askush ne BE.
Sot ekstremizmat, emigracionet e problemet ekonomike po e lodhin Europen duke e cuar drejt nje perspektive te paqarte.
Vizita e Papes e fjala e tij eshte edhe nje pergjigje per populzimat, ekstremizmat e idete fashiste qe po gjejne hapesire per shkak te krizes e konsumimit te elites se vjeter politike.
Papa flet per vlera soft e bashkuese te krishterimit qe duhet te kapercejne ndarjet dhe te afrojne popujt.
Ai mund te konsiderohet pa frike nje lider i madh demokristian qe nuk eshte indiferent kundrejt politikes dhe ngjarjeve.
Mesazhi i Papes eshte pozitiv edhe per Shqiperi sepse e nxit te reflektoj per ceshtje qe kane te bejne me punen dinjitetin njerezore, demokracine. Dje Papa beri nje hap gjigand per nje Europe me te re, te bashkuar e me shume dinjitet.

Shqiperia qe mund te bejme

    
IMG_4718522211003
Kemi dy qendrime sot per Shqiperine:
- Te Rilindjes, se Shqiperia po shkon per mrekulli, se kriza po kalon, se papunesia nuk ekziston, reforma te rendesishme po behen, progrese te medha po arrihen.
- Te Opozites, se Shqiperia eshte si me keq, se papunesia eshte ne nivelet alarmante, se pasiguria eshte ne nivele rekord, se represioni shteteror eshte i ngjashem me ato te kohes se Regjimit.
Ka nje te vertete te madhe, e cila nuk ka ngjyrime politike, por pasqyreon jeten reale me te cilen perballen per cdo dite qytetaret.
Shqiperia mendoj se vuan me shume ne drejtimin psikologjik, sesa ne ate cfare pasqyrojne shifrat per papunesine, krimin, varferine.
Fatkeqesisht ne vendin tone ka te pakten 20 vite qe eshte krijuar nje ide e pergjithshme, se ai nuk behet me dhe e vetmja rruge ka mbetur nenshtrimi dhe pranimi i realitetit, ose largimi dhe lenia e gjithckaje pas shpine.
Shqiperia, nuk ka nevoje per reforma strukturore, se sa per reforma te medha psikologjike.
Sot, shqiptaret kane nevoje te motivohen per te punuar, qofte edhe me rroga te vogla.
Shqiptaret, nuk duan te zgjohen per cdo dite me idene se nuk do te punojne, e te rrine me ore te tera ne lokalet e tymosura duke konsumuar thasheme dhe nje kafe te zeze, qe per nga shija le per te deshiruar e per nga cmimi sigurisht qe eshte therese, per rastet e papunesise.
Sot, kemi nje gremine ekonomike, nje borxh publik gjithnje e ne rritje, nje papunesi ne shifra rekord.
Sot, kemi nje sipermarrje private ne prag falementimi masiv, kemi konsumin ne limet me te uleta qe kemi pasur ndonjehere.
Shqiptaret, nuk mendojne me te konsumojne, ne ato qe konsiderohen lluks, pushime, darka jashte, por mendojne se si do te garantojne buken ne darke dhe pagimin e energjise elekrike.
Kam degjuar shume te thone, se shqiptaret nuk duan te paguajne dhe jo se nuk arrijne ta paguajne energjine elektrike.
Jam i bindur qe ata qe shprehen se shqiptaret nuk duan ta paguajne energjine elektrike, nuk njohin vendin e tyre, nuk njohin realitetin, ose e njohin dhe duan ta manipulojne per qellime politike.
Une, per shkak te aktivitetit tim politik, kam njohur nje Shqiperi, qe nuk e kisha njohur me pare, kam njohur shume varferi, shume pesimizem, shume papunesi, por edhe shume deshire nga shqiptaret per te punuar e ndertuar vendin.
Te marrin rastin e fshatrave, kryesisht ne Veri dhe ne Juglindje te Shqiperise, ku kemi nje bujqesi e cila eshte ne nivelet e primitivitetit, e kjo nenkupton qe nga makinerit per punimin e tokes, mundesine per te paguar punimin e tokes, per te bere sherbimet, mungesa e kanaleve vadites. Pa llogaritur faktin se shume zona sidomos ne Veri, per shkak te rilievit dhe infrastruktures, nuk arrijne te garantojne buken e vitit, dhe jo me te kene mundesi te shesin prodhimet e tyre, per te pasur te ardhura menjeane.
90% e familjeve fshatare ne Veri jetojne me asistencen sociale e cila nuk e kalon shumen e 30 mije lekeve te vjetra ne muaj per cdo familje edhe pse jane numeroze nga minimumi ne kater anetare e deri ne 12 anetare.
Atehere, me thoni familje te tilla a kane mundesi te paguajne energjine elektrike? Une, e theme me bindje e pa demagogji qe nuk kane asnje mundesi reale monetare per ta paguar.
Kam edhe nje bindje tjeter, qe besoj edhe shume te tjere si une e ndajne, se po te mos ekzistonte emigracioni, shumica e familjeve ne Shqiperi e te thuajse te gjitha ne Veri te Shqiperise, do te kishin ngordhur per buke.
Megjithate, sot emigracioni po kalon nje krize te thelle e dergesat ne para jane gjithnje e me te pakta. Pa llogaritur faktin, se emigracioni ka kaluar ne nje faze te re, ne ate familjare, me pak fjale tashme emigranti ka femijet e nusen ne emigracion e per shkak te shpenzimeve nuk ka me mundesi tu dergoje edhe te afermeve te tjere leke ne Shqiperi.
Politika shqiptare, fatkeqesisht ka hyre ne llogoren e konfliktit e demagogjise e nuk i intereson fare situata e veshtire e vendit e problemet e qytetareve.
A duhet te mendojme e te bindemi se Shqiperia nuk behet, apo te themi troc qe kjo politike nuk eshte e interesuar per ta bere Shqiperine.
Sot, kemi nje ekonomi te bllokuar nga humbja e ekuilibrit mes nje prodhimi te ulet vendas, qe ne shumicen e rasteve per shkak te politikave antikombetare doganale, nuk mbrohet e nuk siguron hapesiren per tregun e brendshem e jo me per konkurence Rajonale dhe nje konsum gjithnje e nje renie, apo drejt nje gremine te garantuar.
Kemi nje papunesi te larte per shkak te renies se investimeve, mungeses se likuiditetit dhe kushteve shume shtrenguese dhe procedurave burokratike bankare te kredidhenies.
Kemi nje industri inekzistence dhe te vetmen forme “zingare” do ta quaj une te industrise, Fasonerine, e cila nuk prodhon mireqenie e zhvillim afatgjate, por nenshtrim e skllaveri.
Fasoneria, nuk perfaqeson interesat e ekonomise shqiptare, por te disa lobeve ekonomike, te cilat akumojne para e pasuri ne kurriz te shfrytezimit te krahut te punes. Keto para, thuajse gjithmone nuk behet pjese ekonomise e tregut shqiptare, por menjehere bashke me produktet tekstike te perpunuara perfundon jashte ne sistemet bankare te huaja, per tu mos kthyer me ne forme investimi. Them, keshtu, pasi edhe per makinerite qe sjellin ne Shqiperi, per shkak te politike fiskale shqiptare nuk paguajne dogane.
Sot, ne kemi nje kapitalizem te ashper e ndoshta me te ashperin ne Bote. Kapitalizmi i sot i Shqiperi mund te konsiderohet me ate fillim viteve ’900 ne SHBA. Pra, ne sot, kemi nje purifikim absurd te Shtetit kundrejt individit, kemi nje individualizem te stimuluar, por pa pasur nje tesut te shendosh social e demokratike.
Individi, apo qytetari nuk gjene asnje lloj forme mbeshtetje ne Shqiperi, qofte edhe ne rastet ekstreme te mbijeteses. Kemi nje nivel shume te ulet te jeteses, kemi rroga qe nuk pasqyerojne realitetin e cmimeve e kemi pensione qe nuk kapin as limitin e mbijeteses.
Shqiperia, nuk behet me demagogji, nuk behet me llogore politike, nuk behet me reforma, qe kane per qellim mbajten e pushtetin e forcimin e klaneve e lobeve.
Shqiperia, nuk behet me monopolizimin e sektoreve ekonomik, nuk behet me monopolizimin e trashgimine e vendeve te punes, qofte edhe ne administraten publike.
Shqiperia, nuk behet pa i kushtuar vemendje kerkimit shkencor dhe inovacionit.
Shqiperia, nuk behet duke braktisur qytetarin ne meshiren e fatit.
Sot, ka nevoje per tre nderhyrje te medha e te menjehershme. Krijimin e vendeve te punes. Kjo Qeveri, duhet te marr kurajon te shpall zona te reja per rindertim apo riformim. Pse, te mos kthehet i gjithe Veriu ne nje kantier te madh pune? E rendesishme eshte rroga, por kam pershtypjne se me e rendesishme eshte qe te rinjte shqiptare te zgjohen ne mengjes me idene se do te shkojne ne pune.
Qeveria, duhet te hap projekte e programe qe cdo qytetari, t’i garantoje minimumin e jeteses.
Ne kemi nje sistem bankar krejt informal, askush nuk e di se cfare behet me bankat ne Shqiperi.
Nje gje mund te theme, qe kushdo qe ka nevoje per kredimarrje, duhet te kaloje nje jete neperbanka, te gjej garanci qe edhe nuk i ka dhe pasi ta marr te paguaj nje interes te larte, qe praktikisht nuk e ndihmon per te permisuar realitetin ekonomik, por e gropos edhe me tutje.
Kjo nuk eshte Shqiperia qe meritojme dhe i kemi te gjitha mundesi per te bere nje Shqiperi te merituar, por sigurisht qe kjo te ndodh, fillimisht duhet te bejme zevendesim elitash dhe aplikimin e nje mendesi te re, qe sfidon riskun e deshtimit si ne kaluaren dhe lufton per nje te ardhme te ndryshime, te re, energjitike dhe progresive.

Sfida me e madhe e dyshes Rama-Meta, ndryshimet kushtetuese

    
IMG_4718522211003
Sfida me e madhe e dyshes Rama-Meta janë padyshim ndryshimet Kushtetuese sidomos në  pjesën e kompetencave te Presidentit te Republikës dhe mënyrës së zgjedhjes të  Kryeministrit.
Presidenti Nishani, sot mund të  konsiderohet, Presidenti me i suksesshëm në periudhën e pluralizmit, më i rëndësishëm, me i panjëanshëm dhe më ekuilibrues se edhe Berisha si President.
Pse them kështu? Sepse, në Kohën e Berishës, ishte thuajse kulturë që Berisha të shihej jo vetëm si Presidente Republikës, por edhe si lider i Demokracisë. Kjo, për faktin se kultura e institucioneve të pavarura ishte akoma primitive. Gjithashtu, Berisha në atë kohe gëzonte një pushtet absolut e nuk kishte rival as brenda e as jashtë.
Ndërsa, sot Nishani po përballet me një maxhorancë deri diku injorante ne ndarjen e pushtetit, por edhe e pangopur për ta gllabëruar atë të terin.
Sot, kemi një tendencë  të qartë të dyshes Rama-Meta, për t’i rrëmbyer kompetencat Presidentit. Kjo nuk ka më dyshime. Mjafton të rishikojmë pyetjet jo profesionale, pa baza juridike të bëra nga Sokol Balla në drejtim të Presidentit Nishani tek Top Story. Ato nuk ishin pyetjet e Ballës, por të dyshes Meta-Rama.
Presidenti, tregojë një profesionalizëm të lartë dhe dëshmojë se e njeh shumë mirë sistemin kushtetues të Shqipërisë.
Deri tani dyshja Rama-Meta, kanë dështuar për të sfiduar Presidentin- e vetmja rruge që u mbetet është ndryshimet Kushtetues, duke bërë të mundur vendosjen e Republikës Kryeministrore, me një kryeministër të zgjedhur nga Populli dhe për një Presidente, thjeshtë simbol, por pa asnjë kompetence shtetërore.
Këto ndryshime po tentohen të bëhen, duke pasur parasysh se Rama dhe Meta janë të vetëdijshëm që nuk plotësojnë asnjë standard për tu bërë ndonjëherë në jetë President. Ata çalojnë sidomos në kriteret e moralit.

Asgjë e re në Kosovë

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_nAlban Daci  
Më në fund në Kosovë kemi nëj Qeveri. A kemi risi? Asnjë lloj risie, e vetmja risi nëse mund të konsiderohet kështu është fakti se tashmë nuk kemi një boshllëk politik, se de facto e de jure kemi një ministri. A kemi konsumim politik dhe institucional? Së pari, kemi vazhdimësinë e Thacit, sepse shumica e ministra janë po ato që kanë qenë. Pra, duhet të hiqet nga mendja dyshimi se kemi alternim pushteti. Kemi thjeshte riciklim pushteti. Gjithashtu, nuk kemi asnjë risi as edhe nga Isa Mustafa, i cili humbi Komunën e Prishtinës, pikërisht për shkak të keq qeverisjes. Çfarë mund të pritet më shumë nga Isa Mufta, unë personalisht pres shumë pak, ose hiç fare.
Së dyti, çështje e rëndësishme me të cilën duhet të përballohet Qeveria e Re është ajo e dialogut dhe çështja e bisedimeve me Serbinë. Isa Mustafa është i vetmi politikan që nuk ka shprehur asnjëherë asnjë opinion në lidhje me dialogun e Serbisë. Ndoshta barra e madhe në të kaluarën e ka lodhë për të bërë reagime. Ndërsa qëndrimi i Thacit, nuk është i ri, ai shquhet për qëndrim të tipit as mish e as peshk. Ndryshe thotë publikisht e ndryshe sillet në BE, pasi takohet me ndërmjetësuesit.
Së treti, sfidë e madhe në Kosovë është korrupsioni, i cili lidhet pikërisht me Qeverinë Thaci I e II. Sot, kemi një bashkëqeverisje mes LDK e PDK. A do të kemi një luftë kundër korrupsionit? Kjo alibi bie menjëherë, kur jemi dëshmitar të riciklimit të pushtetit dhe jo rotacion të pushtetit.
Së katërti, problem të madhe Kosova sot ka në lidhje me çështjen e punësimit dhe problemet e zhvillimit ekonomik. Kosova nuk ka një strategji zhvillimi. Qeveria Thaci I e II nuk kanë ndonjë precedent të ndonjë strategjie zhvillimi. Po ashtu edhe Mustafa me eksperiencën e tij në Komunën e Prishtinës nuk ka asnjë sukses në këtë drejtim e për më tepër në krijimin e vendeve të reja të punës.
Qeveria e Kosovës mund të konsiderohet thjeshtë një Qeveri halli e kjo sigurisht edhe për shkak se VV, AAK dhe Lëvizja nuk i luajtën ashtu sic duhet kartat e politikës dhe nuk e kuptuan lojën e Hashim Thacit. Gjithashtu, nuk jam dakord me vendimin e Ramush Haradinaj që ka dhënë dorëheqje nga mandati i deputetit. Ai është lideri i Partisë së tij, përfaqëson një numër të caktuar të elektoratit që duhet t’i përfaqësojë edhe ne Parlament. Beteja me e rëndësishme e një lideri sot bëhet në Parlament. Lëshimi i mandatit të tij, nuk bën gjë tjetër veçse se le në mëshirën e fatit elektoratin e tij dhe po ashtu lenë në mëshirën e fatit krejt Demokracinë e Kosovës. Fjalimi i z. Albin Kurti në seancën e jashtëzakonshme është historikë e do të ketë konsekuenca pozitive për Demokracinë në Kosovë. Gjithashtu, ai i dha një sinjal të fortë Qeverisë se do të jetë një faktor i rëndësishëm në foltoren e Parlamentit. Pra, sot lider më të fortë në Parlament nga Opozita shikoj vetëm Albin Kurtin. A mjafton? Jo! Prandaj, Ramush Haradinaj nuk duhet ta lëshonte mandatit. Demokracia vjen përmes protestave demokratike që duhet të shoqërohen me beteja po legjislative e demokratike në Parlament, për më tepër që kemi një Qeveri halli, të brishtë dhe jo koherentë. Pra, të thjeshtë për ta rrëzuar!

24 vjet PD, kaq afër dhe kaq larg

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_n
Në 24 vjetorin e PD nuk mund të rrija pa shkruar diçka. Jo, për gjo, por jam një familje fisnike, e persekutuar në atë kohë e deri diku edhe në këtë kohë. Këto, janë qëndrimet të mia, si intelektual, si gazetar, si njeri që jetojnë jashtë dhe nuk kanë lidhje me angazhimet e mia profesionale, apo ish angazhimet e mia politike. Për sa, u përket këtyre të fundit nuk janë pishman për çdo akt apo qëndrim që kam bërë, sepse e kam bërë me koshencën e plotë, Faktin, nëse kam pasur të drejtë apo jo, është koha si dëshmitare që e vërteton. Deri tani po dëshmon se kam pasur të drejtë.
24 vjet PD! 24 vjet sakrifica e dëshira për të instaluar demokracinë në Shqipëri. Besoj, se duhet të bëjmë dy dallime të mëdha e thelbësore. Të jesh sot demokrat nuk do të thotë patjetër të jesh militant i PD apo në strukturat e PD. Gjithashtu, jo kushdo që ka qenë tek PD, është punësuar nga PD, është mbajtur nën sqetullat e PD, është patjetër demokrat. PD nuk është subjekti që shpiku termin demokraci në Shqipëri. Termin demokraci e shpikën, e mbajtën gjallë të gjithë ata që nuk bashkëpunuan me Regjimin, që u shpallën armiq të Partisë, që u internuan, që u persekutuan, pushkatuan! Këto mbajt gjallë termin demokraci dhe u sakrifikuan si vlerë e lartë për të.
Unë, dhe familje ime, nuk jemi punësuar ndonjëherë nga PD, nuk jemi përfshirë ndonjëherë në strukturat e PD. Megjithatë, ajo mbeti gjatë Partia jonë, menduam seriozisht se ajo ishte e jona. Duke qenë që familjarisht vetëm kam sakrifikuar për Demokracinë shqiptare, pa marr asgjë në këmbim, atëherë i kam gishtat e lirë të shkruaj si intelektual dhe qytetar. Dikur kam kontribuar drejtpërdrejt për PD, kam besuar se ajo ishte Partia e demokracisë shqiptare. Megjithatë, ku u afrova pranë saj gjeta shumë nga ata që kishin qenë të 41, që më kishin persekutuar e sot më jepni leksione demokracie.
Pa dyshim PD, mbetet tempulli më i fortë i pluralizmit shqiptar. Ajo mbetet ideali i lirisë, i asaj lirie që shumë shqiptarë që nuk e patën asnjëherë, por e menduan si tempull ku mund ta rigjenin e mund ta kultivonin. Nuk dua tu hyj replikave të brendshme të kësaj Partie, për faktin se nuk kam qenë asnjëherë pjesë e organikës së saj. Megjithatë, ju garantoj se, Shqipëria ka shumë demokrat, të cilët kanë kontribuar shumë për PD, por vazhdojnë të qëndrojnë jashtë saj. Disa qëndrojnë për faktin se kanë krijuar një fobi për termin parti e disa të tjerë, sepse nuk janë thirrur asnjëherë. Ndoshta, ka ardhur koha që këta të thirren e me sinqeritet maksiamal.
Kam ndjekur me vëmendje proceset reformuese të PD. Kam ndjekur më vëmendje “fenomenin elitë” që z. Basha e prezantojë përmes koordinatorëve të rinj. Nuk kam dashur t’i hyj kësaj polemike, sepse çdo person që pranon të bëhen pjese e PD, është një mënyrë apo tjetër një vlerë e shtuar. Megjithatë, me bindje u them se pak ka elita në politikë, ose për ta mos e ekzagjeruar, nuk ka fare. E dini sa elita ka nëpër botë, ish demokrat, që kanë sakrifikuar për PD, që janë larguar për shkak të angazhimit me PD. E dini sa të rinj, me të vërtetë elitë janë jashtë që janë të gatshëm të bëhen pjesë e PD!
Nuk është çudi që në Shqipëri edhe termi elitë të jetë sipas qejfeve dhe të interpretohet sipas realitetit. Të mbarosh një shkollë si jashtë apo brenda nuk është elitë, të trashëgosh pushtetin në parti, sepse babai ikën e vjen i birë nuk është elitë. Elitë, është çdo qytetarë që ka dhënë rezultate të shkëlqyera në fushën e tij profesionale dhe këtë eksperiencë e ka vënë ne shërbim të vendit apo të Kombit. Në këtë kuptim, besoj se ka pak elita në partitë shqiptarë. Për këtë duhet të jeni dakord edhe ju që po e lexoni këtë shkrim.
Nuk jam kundër pushtetit të trashëguar, sepse kjo formë ka ekzistuar edhe në demokracitë më të mëdha perëndimore, siç është vetë Mbretëria e Britanisë së Madhe, por trashëgimia siguron vazhdimësinë e nuk garanton risi. Shqipëria në përgjithësi e vetë PD kanë nevojë për risi. Kjo risi nuk duhet të jetë një mosmirënjohëse me të kaluarën dhe të vazhdojë me “tabula raza”, por të jetë në një harmoni mes të vjetrës e të resë.
Deri vonë kam qenë partizan, që të vjetrit duhet të largohen e duhet ta marrin vendin të ritë. Kohët e fundit kam filluar të kem dyshimet e mia. Pse? Sepse, Europa, ku bëjmë pjesë edhe ne është e ndërtuar nga një lidership klasik. Kështu, në një përplasje ballore mes të resë e të vjetrës, do të fitonte përsëri e vjetra. Në këtë këndvështrim dhe në një interes kombëtar, mendoj se reja nuk duhet të përjashtojë të vjetrën, por së bashku të kenë qëllim final progresin.
PD sot ka dy çështje kyçe. Militantë mosmirënjohës, të cilët shiten sipas rastit. Po ndjek më vëmendje në facebook, në vendin e thashethemeve, se si disa që nuk e meritonin të ishin me dele, u punësuan nga PD, hëngrën nga PD e sot vetëm pse nuk po hanë përsëri e nuk janë pjesë e strukturave shprehin vrer për të. Këta, lloj militantësh pa ideal e pa moral, së pari duhet të jenë mirënjohës, që u dha më shumë se meritonin.
Çështje e dytë kyçe e PD, është çështje e thithjes se elitave të vërtetave dhe elementëve të rinj. Nuk është një proces i thjeshtë, sepse ata që merren me politikë, janë kthyer në hiena, por është i domosdoshëm. Thithja e elementëve të rinj, një vizion i qartë konkret dhe i shkruar në letër për një qeverisje të vërtetë të vendit janë të vetmet mundësi që PD të jetë ashtu siç ka qenë, simboli i lirisë edhe për ata që aspiruan, por nuk e patën kurrë.
Sistemi politik ka nevojë për PD dhe PD nuk mund të vazhdojë të bëj një politikë jashtë këtij kontesti. Vendi ka nevojë me të vërtetë për një vizion pragmatist të bërit politik, por jo duke harruar idealet për të cilat u themelua kjo Parti. Ne, që jem jashtë, që nuk kemi mundësi as të pimë një gotë shampanjë ashtu siç kanë bërë disa të tjerë për 24 vjet, i themi gëzuar. Gëzuar, sepse kontribuam dhe mbetemi thellësisht në shpirt demokratik të lindur e të trashëguar.

Kam nje revolte te brendshme per situaten ne Veri

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_nE gjithe Shqiperia eshte ne mjerim, vetem dhjete perqind e popullsise qe kane lidhje me Pushtetin bejne jete luksi.
Kemi ministre qe kane nderruar per cdo dalje publike nga nje kostum Chanel e ta mendosh se e kaluara e kesaj ministrie eshte vetem mesuese.
Falenderoj personalisht si veriore, Albina Deda, Deputeten e PD dhe z. Eduart Ndocaj, Kryetari i FDSH qe po i cerrin masken keto dite propogandes se Pushteti per progrese ekonomike e vende te reja pune.
Keta dy persona, sot de fakto e de jure jane te vetmi perfaqesues te denje te Lezhes e krejt Mirdites e po na tregojne e na deshmojne nje Shqiperi tjeter, ate te mjerimit.
Eshte i tmerrshem realiteti qe ata na kane treguar permes fotove e vizitave e vizitave ne familjet mirditore e lezhjane. Njerez pa pune, pa shpi e pa katandi, pa shprese e pa dinjitet njerezore.
Kam nje revolte te brendshme si qytetar i Shqiperise e si banore  me origjine nga Veriu teksa shoh gjendjen e mjerueshme.
Veriu i braktisur, i harruar dhe i poshteruar si kurre me pare. Mos te harrojme edhe faktet e skllaverimit sic eshte rasti i HEC ne Qafe-Molle.
Cdo intelektual veriore, qe ka pak humanizem, qe beson akoma tek vlera njerezore duhet te rebelohet per kete situate te papranueshme e te turpshme.

Me shume se kurre kemi nevoje per nje Pakt Social

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_nSituata ekonomike ne Shqiperi eshte me e rende se kurre e kjo nuk eshte e veshtire per tu kuptuar. Qeveria po ben gabim te madh, sepse po mendon si zgjedhje te krizes represion mbi qytetaret e me nje menyre apo tjeter po kerkon te zvogeloje konsumim.
Kjo sigurisht ka efekte te renda dhe regresive per ekonomine shqiptare. Ekonomia shqiptare ka nevoje per shuma te medha investimesh per te stimuluar zhvilimin dhe rritur punesimin.
Kete aksion te rendesishem pervec institucioneve shqiptare nuk eshte ne gjendje askush tjeter ta ndermarr e ta realizoje. Pra, duhet te rishikohet mundesia e nderhyrjes se Shtetit ne sitemin makroekonomik dhe mikroekonomik.
Kjo mund te arrihet permes nje Pakti Social, i cili duhet te bashkoje Opoziten dhe Poziten ne disa komisione te perbashketa ekspertesh dhe deputetesh qe duhet te shikojne mundesine e krijimeve te fondeve qe do te shkojne ne duart e iniciatives se lire te qytetarit. Duhet te stimulohen kredite e buta me interesa shume te vogla. Gjithashtu nje Pakt i tille social ka nevoje edhe per nje bashkeqeverisje mes Opozites dhe Pozites. Pra, per nje eriudhe te caktuar kohore mendoj se nje qeveri teknike mes Opozites e Pozites do te ishte zgjidhja me e mire per vendin.
Mendoj se akoma jemi ne kohe per te ndermarr masat e permisimit te situates ekonomike para se ajo te jap efektet e renda edhe ne sociale.
Hapat e para te ketyre efekteve sapo kane filluar e mendoj se eshte vetem fillimi.
Ne kemi nje ndarje te ashper e te eger mes te pasurve e te varferve.
Te varferit perbejne shumicen e te pasurit perbejne pakicen dhe kane lidhje me Pushtetin dhe Politiken.
Une, mendoj se ka vetem nje recete per te shpetuar vedin nga kriza, duhet eliminuar dominimi i 2P (Pushtetit e Politikes) ne ekonomi dhe nxitjen e iniciatives se lire permes programeve e fondeve shteterore.

       

Marreveshja FDSH-PDK dhe perspektiva e demokristianeve ne politiken shqiptare

    
10430851_741182089296416_4299478477290590521_nAlban Daci
Marreveshja FDSH-PDK dhe perspektiva e demokristianeve ne Politiken Shqiptare
Dje ndodhi marreveshja FDSH dhe PDK e kjo sigurisht eshte nje lajm i mire per politiken shqiptare, per demokristianet shqiptare e mbi te gjitha per te Djathten shqiptare.
Kjo marreveshje ka disa rendesi ne lidhje me realitetin politike shqiptare.
Se pari, ka nje rendesi te madhe simbolike. Deri me sot kemi pasur nje tendence in ekstremis te formimeve te subjekteve te reja politike demokristiane. Disa here keto subjekte i kane krijuar persona qe nuk kane kulture politike demokristiane, qe nuk e njohin fare filozofine demokristiane. Kjo ka bere qe shume subjekte te reja pseudo demokristiane te jene kunder filozofise demokristiane e te jene ne aleanca me subjekte politike qe nuk kane asnje lidhje me principet e demokristianeve. Qellimi i ketyre subjekteve ka qene kenaqja e interesave personale e politike te personazheve qe i kane themeluar, por duke goditur rende e duke percare opsionion demokristian ne Shqiperi.
Dje per here te pare kemi nje marreveshje konkrete qe bashkon dy subjekte demokristiane ne vlerat demokristiane e ne sherbim te Komunitetit Katolik. Egoizmi i tepruar i personazheve qe kane abuzuar ne keto vite me konceptin demokristian e ka bere te pamundur bashkimin e gjithe demokristianeve. Madje, mund te themi se disa prej tyre kane pasur qellim te vetem, percarjen e dobesimin e alternatives demokristiane. Ndersa mesazhi i djeshem i FDSH dhe PDK ishte i qarte, te bashkuar jemi me te forte me te perfaqesuar.
Demokristianet shqiptaret kane elektoratin e tyre, te cilin deri tani nuk e kane kuptuar ne gjeneze. Demokristianet jane nje alternative ne politiken shqiptare qe ka feten e vete elektorale.
Se dyti, filozofia demokristiane nuk ka qene asnjehere ne histori nje filozi e majte politike. Prandaj, cdo subjekte qe vete konsiderohet demokristian e qendron majtas, nuk ben gje tjeter vecse tradhton dhe njellos vete idealet e shenjta te demokristianeve.
Filozofia demokristiane eshte per t’i dhene nje kuptim social Shtetit e kjo nuk nenkupton detyrimisht ideologji te majte. Per kete mjafton te shikojme historine e demokristianeve italiane dhe gjermane qe zhvilluan konceptin e nje te djathte sociale, por duke penguar ardhjen ne pushtet te ekstremit te majte apo Komunizmit.
Se treti, Demokristianet shqiptare jane nje alternative plotesuese brenda te Djathtes e duhet te jene bashkefaktore ne ndertimin e nje Shteti social.
Se katerti, Demokristianet duhet te rikthehen tek elektorati i tyre me nje alternative bindese e te ndryshme nga ajo qe eshte bere deri me sot. Sigurisht duker respektuar maksimalisht principet klasike te demokristianeve.
Se katerti, marreveshja e FDSH e PDK duhet te jete nje sinjal e nje ugur bashkimi per te gjithe faktorin e vertete demokristiane. Oficet nuk jane me te rendesishme se misioni dhe idealet. Nje rruge e perbashket eshte e domosdoshme.